Reklama

Święto 3. Batalionu Zmechanizowanego Legii Akademickiej w Trzebiatowie

W środę 30 maja na Rynku w Trzebiatowie odbyły się uroczystości święta 3. Batalionu Zmechanizowanego Legii Akademickiej. Wśród licznie przybyłych gości znaleźli się: poseł na sejm RP i szef sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach przedstawiciele zaprzyjaźnionych jednostek Wojska Polskiego, kombatanci, byli żołnierze trzebiatowskiej jednostki, przedstawiciele władz samorządowych i organizacji społecznych oraz mieszkańcy gminy Trzebiatów.
Święto 3. Batalionu Zmechanizowanego Legii Akademickiej w Trzebiatowie

Uroczystość upamiętnienia bój stoczony przez żołnierzy 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej w 1920 r. pod Duniłowiczami. Legioniści w ciężkich walkach, zdobyli miejscowość Duniłowicze, a następnie odpierali zażarte kontrataki wroga. Znaczenie tych walk było tak ważne, że rocznicę tego starcia ustanowiono w 1921 r. świętem 36 Pułku piechoty Legii Akademickiej, które 3 Batalion Zmechanizowany Legii Akademickiej w Trzebiatowie jako spadkobierca tradycji 36 pułku z pieczołowitością kultywuje.

W trakcie uroczystości po okolicznościowych przemówieniach odczytano rozkazy o wyróżnieniach dla żołnierzy służby czynnej oraz 1 żołnirerza z Narodowych Sił Rezerwowych za szczególne zasługi przy usuwaniu skutków zagrożeń.

Podsumowującą uroczystość defiladę poprzedził koncert Orkiestry Reprezentacyjnej z Koszalina oraz pokaz musztry paradnej uczniów klas mundurowych z ZSP im Herberta w Trzebiatowie.

Na rynku wokół Ratusza odbywały się pokazy sprzętu wojskowego, w tym duże zainteresowanie mieszkańców przyciągał najnowszy polski transporter opancerzony ROSOMAK, można też było pokrzepić się wojskową grochówką.

Dodatkowym elementem trzebiatowskiego święta stał się „chrzest” nowego nabytku grupy Rekonstrukcji Historycznych NAŁĘCZ – pozyskanego z wojskowego demobilu i wyremontowanego siłami członków grupy działa które otrzymało imię „Radek”.

Na zakończenie uroczystości złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze na płycie przed Ratuszem upamiętniającej gen.dyw. Stanisława Nałęcz-Komornickiego.

Przed obeliskiem upamiętniającym żołnierzy 36 Pułku piechoty Legii Akademickiej, oraz żołnierzy wszystkich pułków piechoty z numerem 36 walczącym w latach 1919-1945 odbył się apel poległych, kompania honorowa oddała salwę honorową a delegacje uczestniczące w święcie złożyły wiązanki kwiatów.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie duże

Temperatura: 12°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
News will be here
Komentarze
Autor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!Autor komentarza: koleżankaTreść komentarza: Pracowałam z nią w Urzędzie Skarbowym.Bardzo zdolna,koleżeńska,miła.Podziwiam jako matkę,żonę i obejmującą stanowiskaData dodania komentarza: 19.10.2023, 14:58Źródło komentarza: Edyta Podgórska - Kobieta wszechstronna i zaangażowana
Reklama
test