Agregaty prądotwórcze – zastosowanie

Agregaty prądotwórcze występują w różnych konfiguracjach. Główny ich podział to ten oznaczający urządzenia stacjonarne i przenośne. Kolejny wyróżnia generatory benzynowe, diesla, a także na energię elektryczną. Agregaty prądotwórcze wybiera się również pod kątem tego jakie zostaną do nich podpięte odbiorniki.
  • 30.09.2019 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Agregaty prądotwórcze – zastosowanie

Agregaty prądotwórcze – najpopularniejsze odbiorniki

Śmiało można powiedzieć, że większość urządzeń podłączanych do agregatów prądotwórczych pracuje na jednofazowym zasilaniu 230V. Właśnie dla takich odbiorników najlepszym rozwiązaniem będzie agregat jednofazowy. Ich głównymi zaletami są: łatwa dostępność, prostota obsługi, zadowalający stosunek możliwości do ceny. Warto jednak wspomnieć, że niektóre podłączane urządzenia potrzebują zastosowania specjalnych zabezpieczeń. Telewizory, czy sprzęty komputerowe są bardzo czułe na skoki napięć. Właśnie dlatego wybierając agregat prądotwórczy należy sprawdzić, czy posiada on system AVR, czyli automatyczną regulację napięcia.

Agregaty prądotwórcze – odbiorniki o wyższych wymaganiach

Na rynku dostępne są również agregaty prądotwórcze trójfazowe. Sprawdzają się one podczas podłączania odbiorników o mocy 6kW i większej, napięciu 400V, a także potrzebie zasilania trójfazowego. Takie rozwiązanie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie występować będzie zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną. Może być to związane z pracą urządzeń budowlanych, czy np. urządzeń wykorzystywanych w zakładach rzemieślniczych, czy mechanicznych. Tego rodzaju agregaty prądotwórcze są bardzo uniwersalne. Zwłaszcza, że mogą zasilać nie tylko odbiorniki trójfazowe, ale również jednofazowe. Bardzo ważne przy zakupie takiego generatora jest to, by dokładnie określić jaką moc będą posiadały wszystkie podpięte pod niego odbiorniki. Wybierając nieco większe zdolności agregatu można mieć pewność, że podoła on oczekiwaniom, a także nie będzie zbyt kosztowny w utrzymaniu. Po co bowiem płacić za wytworzenie energii, która nie zostanie wykorzystana. Kolejną kwestią jest wspominane już zabezpieczenie AVR. Kupujący np. w  https://agregaty.com.pl/ musi o nim pamiętać, zwłaszcza jeśli wie, że odbiornikiem staną się czułe na skoki napięć urządzenia. Z całą pewnością przydadzą się również inne zabezpieczenia, np. to przeciążeniowe. To bardzo istotny element, który ochroni urządzenie przed podpięciem do niego zbyt dużej liczby odbiorników. Nie ma wątpliwości, że dokładna konfiguracja generatora będzie zależała właśnie od podłączanych pod niego sprzętów. Tak więc przed zakupem, to właśnie im należy się dokładnie przyjrzeć.

Materiał partnera


test