Jakie dokumenty są potrzebne do zakupu mieszkania?

  • 18.12.2019 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jakie dokumenty są potrzebne do zakupu mieszkania?

Jednym z najbardziej popularnych sposobów, jeśli chodzi o inwestowanie kapitału, jest zakup nieruchomości. Mamy w tym aspekcie bardzo duże pole do popisu. Możemy bowiem zdecydować się na zakup mieszkania od dewelopera lub też wybrać zakup nieruchomości z rynku wtórnego. Niezależnie jednak od tego, na jaki rodzaj nieruchomości się zdecydujemy, bardzo ważne jest to, aby zadbać o komplet dokumentów, które są wymagane, aby kupić mieszkanie. Nie każdy jednak wie, co dokładnie będzie nam potrzebne. W naszym poniższym artykule spróbujemy dokładniej przybliżyć państwu tę kwestię - piszą eksperci z https://microklimatmieszkania.pl/.

Zakup mieszkania – od czego zacząć?

Są dwie szkoły, jeśli chodzi o dokonanie zakupu mieszkania. Po pierwsze, możemy szukać mieszkania na własną rękę i samemu też zadbać o wszystkie formalności. To oczywiście niweluje koszty, związane z drugim sposobem, jakim jest zaangażowanie w kupno mieszkania agenta nieruchomości. W momencie, kiedy nie do końca znamy się na nieruchomościach, nie wiemy o co zapytać, na co zwrócić uwagę – zaangażowanie w sprawę zakupu mieszkania lub domu agenta nieruchomości jest wręcz niezbędne. To właśnie on zapewni nam bezpieczeństwo transakcji a przy oglądaniu lokali mieszkalnych zwróci uwagę na rzeczy, o których my, jako laicy, z pewnością byśmy nie pomyśleli. Bardzo często jest też tak, że to właśnie agent nieruchomości pomaga nam w negocjowaniu ceny zakupu i z reguły robi to skutecznie.

Dokumenty wymagane do zakupu mieszkania

W końcu się udało! Znaleźliśmy wymarzone mieszkanie lub dom. Tylko co dalej? Sam zakup nieruchomości wiąże się z dopełnieniem mnóstwa formalności związanych z przekazaniem własności mieszkania na nowego właściciela. W związku z tym, dokumentami, które dla nas, jako kupujących będą niezbędne, są oczywiście dokumenty tożsamości. Ponadto, należy sporządzić akt notarialny, który potwierdzi, że to właśnie my jesteśmy właścicielami konkretnej nieruchomości. Nie możemy go jednak sporządzić samodzielnie. W tym celu, należy udać się do notariusza, który nie tylko musi sporządzić taki akt, ale też musi go odczytać w obecności obu stron – zarówno kupujących, jak i sprzedających nieruchomość. Dopiero wówczas akt ten nabiera mocy prawnej.

Umowa przedwstępna, umowa kupna-sprzedaży

Zanim jednak udamy się do notariusza, aby potwierdzić to, że kupiliśmy mieszkanie i jesteśmy jego prawnymi właścicielami, bardzo ważne jest sporządzenie umowy przedwstępnej. To ona będzie naszą gwarancją, że mieszkanie będzie sprzedane nam, a nie komuś innemu. W takiej umowie musi zostać zawarta cena mieszkania, jego metraż oraz to, kto kupuje mieszkanie i od kogo. Umowa przedwstępna nie zawsze jest jednak zawierana. Czasem od razu przystępuje się do sporządzenia właściwej umowy kupna-sprzedaży. Zarówno w pierwszym jak i w drugim z omawianych tutaj dokumentów, musi zostać zawarta cena zakupu mieszkania, na którą zgodziły się obie strony. Umówienie się na cenę słownie, wcale nie oznacza, że faktycznie za taką cenę kupimy mieszkanie. Sprzedający ma wówczas pole manewru, może zmienić wysokość kwoty lub po prostu się rozmyślić. W momencie, kiedy wszystkie ustalenia dotyczące zakupu mieszkania są spisane i podpisane przez strony transakcji, są one ważne.

Jeśli chodzi o zakup mieszkania, to osoby, które kupują mieszkanie mają znacznie mniej dokumentów, które muszą przygotować, niż osoba lub firma, która sprzedaje mieszkanie. Wszelkie prawa własności, wpisy do ksiąg wieczystych, czy inne dokumenty, które potwierdzą fakt, że mamy prawne prawo do lokalu, są kluczowe, jeśli chcemy sprzedać nieruchomość.  

 

--- Artykuł sponsorowany ---


test