Kontroluj temperaturę w domu za pomocą termostatu

Każde mieszkanie i dom musi posiadać odpowiedni system ogrzewania. Jednak warto także pamiętać o tym, aby prawidłowo nim sterować, aby w domu było ciepło i oszczędzać przy tym pieniądze. Dlatego warto zamontować urządzenie, dzięki któremu sterowanie ogrzewaniem stanie się przyjemnością, a nie obowiązkiem.
  • 08.05.2020 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Kontroluj temperaturę w domu za pomocą termostatu

Termostat to urządzenie, którym steruje się ogrzewaniem w całym domu. Skrywa on w sobie wiele zalet i jest łatwy w obsłudze. Warto zapoznać się z instrukcją obsługi i poznać wszystkie dostępne funkcje. Dzięki temu będziesz korzystać z termostatu tak, aby zapewnić ciepło w pomieszczeniach i zmniejszyć koszty za ogrzewanie. 

termostat-grzejnik

Ręczne ustawienie temperatury każdego grzejnika w domu zabiera dużo czasu

Ustawienia termostatu- tryby ogrzewania

Każdy termostat pozwala na sterowanie ogrzewaniem w każdym pomieszczeniu. W zależności od wyboru termostatu istnieje możliwość ustawienia temperatury w zależności od dnia i godziny. Wszystko dostosowane jest do Twoich potrzeb co pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu i cieszyć się każdego dnia odpowiednią temperaturą. Warto przeczytać instrukcję obsługi i ustawić odpowiednią temperaturę w każdym pomieszczeniu. 

Tryb ręczny- jedna temperatura przez całą dobę 

Termostaty pokojowe przystosowane są do pracy w różnych trybach. Tryb ręczny pozwala na ustawienie jednej temperatury, która utrzymuje się każdego dnia bez zmian. Zmiana temperatury nastąpi dopiero, gdy użytkownik ręcznie zmieni ustawienia. 

W trybie ręcznym temperatura ustawiana jest bezpośrednio przez użytkownika. Obowiązuje ona przez całą dobę  bez względu na zmieniające się warunki zewnętrzne. Termostaty są dostępne w wersji przewodowej i bezprzewodowej w zależności od miejsca montażu. 

Tryb dzień i noc- dwa tryby ogrzewania

Termostat pracuje przez całą dobę jednak w różnych temperaturach za dnia i w nocy. Należy na termostacie wybrać godziny, w których temperatura ma ulec zmianie. Można ustawić temperaturę np. 22°C do 6-22, a w nocy od 22-6 rano temperaturę można zmienić na 19°C. Temperatury na sterowniku można ustawić od 5-35°C. Można dzięki temu ochłodzić pomieszczenie i podnieść temperaturę do ogrzania pomieszczenia. 

Tryb tygodniowy- każdego dnia inna temperatura

Tryb tygodniowy pozwala ustawić każdego dnia inną temperaturę w wybranych godzinach. Pozwala na ogrzewanie domu tylko w wybranych godzinach. Należy wybrać  dzień, godzinę i przedział czasowy. 

Wiele termostatów posiada dotykowe i kolorowe ekrany, które pozwalają na dokładne zaprogramowanie żądanej temperatury. Część termostatów działa także z dokładnością do 0,1°C. Dzięki temu możesz w swoim domu ustawić optymalną temperaturę. Możesz obniżyć także koszty związane z ogrzewaniem aż o 15% w ciągu roku. Ważne jest, aby dokładnie ustalić dni, godziny i temperaturę, dzięki czemu sterownik jest zsynchronizowany przez cały dzień. 

Tryb imprezy i urlopu

Podczas planowania urlopu warto także zadbać o ogrzewanie domu podczas naszej nieobecności. Należy ustawić temperaturę powyżej 5°C, dzięki czemu nie dojdzie do pękania ścian i sufitu, powstawania pleśni i grzybów na ścianach. 

Gdy organizujemy spotkanie rodzinne lub ze znajomymi należy pamiętać o odpowiedniej temperaturze. Gorące potrawy i palące się świeczki wyglądają na stole pięknie, ale ogrzewają także powietrze w pomieszczeniu. W takich przypadkach uchylamy lub otwieramy okno pozwalając na wydostawanie się ciepła na zewnątrz budynku. Tym samym ucieka wytworzona energia, przez co znacząco tracimy na ogrzewaniu. 

termostat

Warto zainwestować w termostat, który pozwoli na sterowanie ogrzewaniem w całym domu z jednego miejsca

Jakie błędy wykonujemy w trakcie korzystania z termostatów

Wiele strat związanych z ogrzewaniem wynika z braku wiedzy oraz nieodpowiedniej obsługi termostatu. Jeśli w domu jest termostat najnowszej generacji jego zła obsługa może doprowadzić do wzrostu kosztów ogrzewania. Warto zatem zapoznać się z instrukcją obsługi i prawidłowo zaprogramować termostat. Błędy popełniane przez użytkowników są zazwyczaj podobne. 

Ta sama temperatura w każdym pomieszczeniu

Aby zwiększyć komfort cieplny i ustawić odpowiednią temperaturę należy zapoznać się z instrukcją obsługi. Wielu użytkowników ustawia taką samą temperaturę we wszystkich pomieszczeniach we wszystkie dni tygodnia. Przez to nie oszczędza na ogrzewaniu nie obniżając temperatury w pomieszczeniach w czasie, gdy nie są one użytkowane. Może to także doprowadzić do złego samopoczucia lub przegrzania pomieszczenia i zmarnowanie energii. Termostat służy ustawieniu odpowiedniej temperatury w każdym pomieszczeniu w trakcie, gdy ktoś z niego korzysta. 

Wyższa temperatura w domu, gdy na dworze jest zimno

Gdy tylko na dworze temperatura spadnie i zacznie padać i wiać wielu użytkowników podwyższa temperaturę w pomieszczeniach, aby było cieplej. Niestety marnowana jest energia, gdyż termostat mimo panującej na zewnątrz pogody utrzymuje żądaną temperaturę w pomieszczeniach. 

Wysoka temperatura szybko ogrzewa dom

Po powrocie z urlopu lub pracy możemy zastać wychłodzone mieszkanie. Wielu użytkowników termostatu uważa, że jeśli zwiększy temperaturę w domu tym szybciej się ono nagrzeje. Niestety to nieprawda. Czas nagrzewania pomieszczenia jest taki sam, jednak zwiększenie temperatury może spowodować przegrzanie pomieszczenia i doprowadzić do rozwoju kurzu, grzybów i roztoczy. 

Wyłączenie ogrzewania w czasie nieobecności

Termostat ma także funkcję, którą włącza się w przypadku urlopu, gdy przez dłuższy czas nie będzie nas w domu. Wychłodzenie mieszkania może doprowadzić do powstania pleśni, wilgoci oraz pęknięć na suficie lub ścianach. Po dłuższym czasie ogrzanie mieszkania może potrwać długi czas i zwiększyć koszty związane z ogrzewaniem. 

Ogrzewanie mieszkania lub domu może przynieść wiele korzyści. Za pomocą termostatu można ustawić najlepszą temperaturę i obniżyć wydatki związane z ogrzewaniem. Przed rozpoczęciem ustawiania temperatur należy przeczytać instrukcję obsługi i zadbać o odpowiedni sposób ogrzewania. 

Artykuł napisany przy współpracy z firmą Ewol ze Szczecina, która zajmuje się zakładaniem ogrzewania podłogowego, rynien i chodników, a także systemami przeciwoblodzeniowymi i fotowoltaiką. 

Materiał zewnętrzny


test