Praca za granicą – dni wolne i święta w Niemczech – przewodnik

Dni wolne od pracy są dla Niemców czasem odpoczynku i świętowania w gronie najbliższych. Część z nich obowiązuje na terenie całego kraju, inne zostały wprowadzone wyłącznie przez poszczególne landy. Jeżeli interesuje Cię praca w Niemczech, sprawdź, jakie święta się tam obchodzi i które dni są wolne.
  • 23.12.2019 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Praca za granicą – dni wolne i święta w Niemczech – przewodnik

Nowy Rok

Międzynarodowe święto przypada na 1 stycznia każdego roku. W powszechnie przyjętym zwyczaju jest to czas wypoczynku po zabawach sylwestrowych. Obchody należy rozpocząć od otworzenia butelki szampana o północy z dnia 31 grudnia na 1 stycznia. Zwyczaj zaczynania nowego roku od stycznia wprowadził w swojej reformie kalendarzowej Juliusz Cezar.

Wielki Piątek i Poniedziałek Wielkanocny

Wielki Piątek jest częścią Triduum Paschalnego. W tym dniu wspomina się mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. To czas skupienia, powagi i wzmożonej pobożności. Obowiązuje wówczas post ścisły. Poniedziałek Wielkanocny to czas dla rodziny i znajomych. Nie istnieje tu tradycja Śmigusa-Dyngusa. Wspomniane święta są świętami ruchomymi, co oznacza, że wypadają w różne dni na przestrzeni marca i kwietnia.

Święto Pracy

Święto Pracy obchodzone jest od 1890 roku 1 maja. Upamiętnia ono wydarzenia mające miejsce w pierwszych dniach maja 1886 roku w Chicago podczas strajku będącego częścią kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. Wolny czas przeznaczany jest na spotkania rodzinne, pikniki, koncerty i pochody. Jeżeli chcesz wziąć udział w obchodach święta i planujesz wyjazd, oferty pracy w Niemczech znajdziesz na stronie https://laxocare.pl/oferty/. To wyspecjalizowany portal agencji zatrudniającej opiekunki seniorów. To jedna z najbardziej chłonnych branży. Jeżeli jesteś osobą empatyczną, cierpliwą i masz doświadczenie w opiekowaniu się kimś starszym (na przykład członkiem rodziny), praca w Niemczech dla Polaków w opiece okaże się świetnym wyborem.

Wniebowstąpienie Pańskie

Jako święto chrześcijańskie Wniebowstąpienie Pańskie obchodzone jest corocznie 40 dni po Zmartwychwstaniu Pańskim. Praktykujący wyznawcy uczęszczają na specjalne nabożeństwa, podczas których obficie używa się kadzidła. W niektórych kościołach podnosi się posąg Chrystusa, co symbolizuje wniebowstąpienie. Odbywają się też procesje.

Poniedziałek Zielonoświątkowy

Zielone Świątki w Niemczech obchodzone są przez dwa dni – w niedzielę i poniedziałek. Szczególnie pierwszy dzień wyróżnia się kolorytem lokalnych zwyczajów. Obchody wypełnione są nabożeństwami na świeżym powietrzu, koncertami, piknikami i kultywowaniem starych zwyczajów. W Dolnej Saksonii ścina się młode brzozy i mocuje się je przy wejściu do domu. W wielu regionach kawalerowie stawiają brzózki przy ścianach domów swoich wybranek.

Dzień Zjednoczenia Niemiec

Święto Zjednoczenia Niemiec to święto narodowe Niemiec upamiętniające połączenie Republiki Federalnej Niemiec i Niemieckiej Republiki Demokratycznej 3 października 1990 roku. Co roku gospodarzem głównych obchodów jest inny kraj związkowy RFN.

Pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia

Tak samo, jak w innych krajach, 25 i 26 grudnia obchodzi się Boże Narodzenie. W pierwszy dzień Świąt na stołach pojawiają się wystawne dania, jak pieczona gęś nadziewana jabłkami lub kasztanami, pieczone kiełbasy i dziczyzna, a także dania na bazie kapusty i specjalne słodkości.

Dni wolne od pracy w Niemczech w wybranych landach

Jeżeli interesuje Cię praca w Niemczech, warto zapoznać się też z innymi dniami wolnymi od pracy. W Baden-Württemberg, Bayern, Sachsen-Anhalt 6 stycznia obchodzi się Święto Trzech Króli. 8 marca w Berlinie świętowany jest Dzień Kobiet i rocznica wyzwolenia z narodowego socjalizmu. Zesłanie Ducha Świętego to dzień wolny od pracy w Brandenburgii, a Boże Ciało w

Baden-Württemberg, Bayern, Hessen, Nordrhein-Westfalen, Rheinland-Pfalz, Saarland. W Augsburgu i Bawarii obchodzone jest Święto Pokoju (8 sierpnia), a Wniebowzięcie NMP (15 sierpnia) w Saarze i Bawarii. Ponadto Dzień Dziecka świętuje się w Turyngii 20 września, a Święto Reformacji w Brandenburgu, Mecklenburg-Vorpommern, Sachsen, Sachsen-Anhalt, Thüringen, Hamburgu, Bremie 31 października. W Baden-Württemberg, Bayernie, Nordrhein-Westfalen, Rheinland-Pfalz, Saarlandzie 1 listopada obchodzi się Wszystkich Świętych, a w Sachsen i Bayernie Dzień Pokuty i Modlitwy – 18 listopada.

W dni wolne od pracy w Niemczech można odpocząć i spędzić czas z rodziną. Jednak swoje obowiązki muszą wykonywać osoby pracujące w szpitalach, pogotowiu ratunkowym, straży pożarnej i lokalach gastronomicznych. Jeśli szuka się pracy w Niemczech dla Polaków, należy pamiętać, że w zachodnim kraju dniem wolnym od pracy jest także każda niedziela, dlatego w tym dniu nie otwiera się sklepów.

 

Materiał partnera


test