Degustacja wina – na czym polega?

Wino to jeden z najczęściej kupowanych trunków w naszym kraju. W wielu miejscach można umówić się na jego degustację. Jednak już na samym wstępie należy zaznaczyć, że degustacja wina nie ma zbyt wiele wspólnego z jego piciem. Czym się więc charakteryzuje?
  • 11.10.2019 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Degustacja wina – na czym polega?

Degustacja wina – kiper

Zawodem nieodłącznie związanym z degustacją wina jest kiper. To właśnie on zajmuje się organoleptyczną oceną smaku tego trunku. Mowa tu o wykorzystaniu zmysłów wzroku, zapachu jak i smaku. Kiper będzie w stanie stwierdzić jaka jest jakość wina oraz dopasować ją do konkretnego dania. By zostać takim specjalistą należy posiadać niezwykle wyczulony zmysł smaku jak i węchu. Niezbędna będzie również wiedza merytoryczna pozwalająca na obiektywne klasyfikowanie trunków. Podczas degustacji będzie on w stanie ustalić rocznik wina, region jego pochodzenia, szczep winogron, a także rodzaj gleby na której one wyrosły i zostały wykorzystane do produkcji trunku.

Degustacja wina krok po kroku

Na samym początku degustacja wina polega na ocenie wzrokowej. Do kieliszka nalane zostaje ok 1/3 objętości. Degustator obserwuje czy wino jest klarowne, a jego powierzchnia lśniąca. Wzrokiem ocenia się również, czy w winie nie występują żadne zanieczyszczenia np. resztki korka. Należy także sprawdzić, czy powierzchnia wina nie jest przypadkiem oleista lub nie opalizuje tęczowym kolorem. Ten ostatni aspekt mógłby oznaczać chorobę wina lub jego utlenienie. Następnie następuje tradycyjne zakręcenie kieliszka, by wino w nim zawirowało. Ten zabieg również ma swój cel, bowiem strużki, które zaczynają spływać po bokach kieliszka dla kipera są bardzo ważne. Mogą między innymi określać zawartość alkoholu jak i cukrów w degustowanym trunku. Warto zaznaczyć, że stare roczniki posiadają charakterystyczny osad na dnie, którym nie powinno się zmącić reszty wina. O szlachetności wina będzie świadczyła również jego barwa badana przy dobrym oświetleniu. Po degustacji wzrokowej przychodzi pora na węchową. Pierwszy test odbywa się jeszcze przed zakręceniem trunku w kieliszku. Wówczas nos wyczuwa aromaty bardziej lotne. Po delikatnym ruchu kieliszkiem wydobywać zaczynają się cięższe zapachy. Kolejne, intensywne już zamieszanie winem pozwala dobrze napowietrzyć trunek. Degustacja smakowa z kolei polega na wzięciu w usta odpowiedniej ilości wina i przemieszaniu jej językiem.

Degustacja wina dla amatora

Powyżej opisane etapy mogą sprawdzić również amatorzy. Istnieją miejsca, w których odbywa się degustacja wina. Do nich należy np. https://zbawcy.pl/. Na taką degustację można wybrać się indywidualnie lub grupowo. Niewątpliwie jest to bardzo ciekawe doświadczenie, które może wpłynąć na dalsze wybory trunków. Z całą pewnością nie od razu zostanie się specjalistą, ale wybór wina do posiłku może stać się znacznie mniejszym problemem.

 

Materiał partnera


test