Blended Irish Whiskey, czyli jak to robią w Irlandii?

Co kraj to obyczaj. Powiedzenie to dotyczy także produkcji whiskey. Każde z państw, które zajmuje się jego produkcją, robi to według własnych, sprawdzonych receptur. Jak więc powstaje Blended Irish Whiskey?
  • 06.02.2019 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Blended Irish Whiskey, czyli jak to robią w Irlandii?

Trunek zanany od wieków

Jeśli wierzyć wszelkim przekazom, napoje przypominające whiskey były przygotowywane przez iryjskich mnichów już w VI wieku! Wytwarzano je poprzez destylację produktów fermentacji owoców. Taki środek miał służyć wyłącznie w celach leczniczych, m.in. na bóle głowy, czy w celu złagodzenia objawów ospy. Iryjscy mnisi odpowiadają także za wypromowanie tego napoju na terenie Szkocji. Z kart historii wiemy, że początki współczesnej whiskey sięgają XV wieku. W Iralndii przemysł ten był w centrum uwagi życia politycznego i publicznego. Gdy w kolejnym wieku likwidowano klasztory i wprowadzano zakaz produkcji bimbru, to whiskey przestało być towarem dla elit. Ludzie chętnie wykorzystywali nadmiar jęczmienia i pomimo zakazów produkowali alkohol na własną rękę. Przełom wieku XVIII i XIX to zdecydowany wzrost popularności tego trunku. W tamtym czasie działało ponad 1150 destylarni. Dziś najważniejszymi punktami są Midleton, Bushmillls oraz Cooley.

Jakie są rodzaje irish whiskey?

Irlandzka whiskey, podobnie jak trunki z innych krajów, są produkowane na kilka sposobów. Najbardziej tradycyjna wersja whiskey to Pure Pot Still. Produkuje się ją ze słodowanego i niesłodowanego jęczmienia. Taka właśnie mieszanka gwarantuje jej unikalny i charakterystyczny smak. Pure Pot Still Whiskey poddaje się potrójnej destylacji, co zwiększa udział alkoholi wyższych od estrów. Dzięki temu są lekkie w aromacie i słodkie w smaku. Innym rodzajem whiskey będzie Irish Malt. Ta wersja alkoholu powstała w 100% ze zesłodowanego jęczmienia. Whiskey to jest gładkie w charakterze, ma oleistą strukturę i słodowy smak. Irish Grain Whiskey natomiast to mieszanka zesłodowanego jęczmienia z niesłodowanymi zbożami: kukurydzą, pszenicą i jęczmieniem. Tego typu trunek może mieć różny charakter – od bardzo deliaktnego do wyrazistego.

Blended Irish Whiskey – czym różni się od reszty?

Ostatnie rozwiązanie korzysta z dorobku wcześniej wspomnianych rodzajów. Blended Irish Whiskey powstaje bowiem w wyniku połączenia dwóch z trzech podstawowych gatunków whiskey. Dawniej taki zabieg stosowano, by wyrównać nieregularności trunku różnych producentów. Blended Irish Whiskey jest zdecydowanie tańsza, ale również cechuje się wysoką jakością. Idealnym przykładem będzie Clontarf, który możesz zamówić chociażby tutaj https://swiat-whisky.sklep.pl/11-blended-whiskey. Cechuje go głądki i delikatny smak, z wyczuwalnymi orzechami, imbirem oraz cynamonem.

--- Materiał partnera ---


test