Ocieplanie stropodachu – jakie rodzaje konstrukcji wyróżniamy?

Budowa domu opiera się obecnie na nowoczesnych rozwiązaniach zapewniających praktyczne korzyści. Tak samo jest w przypadku ocieplania stropodachu. Co to jest i dlaczego wiele osób decyduje się na te rozwiązanie?
  • 18.09.2019 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Ocieplanie stropodachu  – jakie rodzaje konstrukcji wyróżniamy?

Ocieplanie stropodachu – pełne czy wentylowane?

Stropodach to nic innego jak dach płaski nad ostatnią kondygnacją. Rozwiązanie to występuje w polskim budownictwie mieszkalnym, a także przemysłowym. W każdym z nich stosuje się jednak inną wersję. Stropodach pełny, czyli niewentylowany, wykonuje się w budynkach przemysłowych. W tym wariancie wszystkie warstwy stropodachu przylegają do siebie. Termoizolację przed wilgocią chroni od dołu  paroizolacja. Można ją wykonać z folii polietylenowej lub polipropylenowej. Dobrym rozwiązaniem będzie także papa. W budownictwie mieszkaniowym z kolei są stosowane stropodachy wentylowane. W porównaniu do wersji pełnej, tworzy się w nich warstwy wentylowane. Umieszcza się ja nad termoizolacją, dzięki czemu pozostaje ona sucha i może działać poprawnie. Grubość takiej warstwy wynosi od kilku centymetrów do nawet jednego metra. Ocieplanie stropodachu więc może przyjmować różne formy, jednak niezależnie od wybranego typu, przyniesie on nam te same, wymierne korzyści.

Ocieplanie stropodachu – czy warto to robić?

Warto więc przed podjęciem decyzji zapoznać się z zaletami takiego rozwiązania. Przede wszystkim mieszkańcy odczują komfort termiczny przez cały rok. Zimą ciepło nie będzie uciekać przez dach, co przełoży się na niższe rachunki za ogrzewanie. Latem natomiast ocieplanie stropodachu zadba o to, by nie dochodziło do przegrzania konstrukcji dachowej. Dzięki temu wewnątrz budynku będzie panowała niższa temperatura niż na zewnątrz. Przykłady te pokazują więc, jak praktyczne jest skorzystanie z tej technologii. Jedna z firm, która zajmuje się ocieplaniem stropodachów, jest dostępna w tym miejscu https://stropodachy.com.pl/kontakt/. Poza tym, technologia ta wpływa także na akustykę w budynku. Termoizolacja wypełnia bowiem puste przestrzenie ścian, podłóg oraz stropu. Dzięki niej redukowany jest hałas dochodzący z różnych pomieszczeń oraz z zewnątrz. Ocieplanie stropodachu jest także w pełni bezpieczne dla domu. Materiały użyte do tej konstrukcji są niepalne, nie absorbują wilgoci i są odporne na działanie rozmaitych szkodników. Jeśli więc planujemy wybudować dom, to warto rozważyć wprowadzenie tej technologii do naszego budynku. Na pewno nie będziemy żałować naszej decyzji. Poszukajmy więc firmy w regionie i skontaktujmy się z fachowcami w celu omówienia szczegółów współpracy.

Materiał partnera


test