Układ pokarmowy konia – co powinieneś o nim wiedzieć?

Odpowiednie żywienie konia to gwarancja jego prawidłowego wzrostu i funkcjonowania. Aby zapewnić zwierzęciu odpowiednią dietę, warto też poznać jego organizm. W jaki sposób pracuje układ pokarmowy konia?
  • 14.03.2019 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Układ pokarmowy konia – co powinieneś o nim wiedzieć?

Układ pokarmowy konia – dłuższy niż całe ciało

Układ trawienny to miejsce, z którego organizm pobiera energię ze spożytego pokarmu. By to się stało, pożywienie najpierw zostaje rozdrobnione, rozłożone i wchłonięte. Aby wszystko funkcjonowało należycie, układ pokarmowy konia ma długość od 22 do 40 metrów! Jest więc aż dziesięciokrotnie dłuższy niż jego ciało. W układzie możemy wyróżnić takie same elementy jak w ciele człowieka. Jest więc jama ustna, gardło, przełyk, żołądek, trzustka, wątroba, jelito cienkie i grube. Sam żołądek jest niewielki – jego pojemność wynosi od 7,5 do 15 litrów. W dodatku jest on workowaty i jednokomorowy, co sprawia, że konie powinny jeść często, ale w niewielkich ilościach. Co ciekawe, w warunkach naturalnych konie spędzają nawet 18 godzin na pobieraniu pokarmu. Za jego rozgniatanie odpowiadają zęby, które są pokryte twardym szkliwem. Umożliwia to koniom długie i dokładne żucie. Żucie jest naturalną potrzebą konia i jeśli będzie niezaspokojona, to może doprowadzić do zaburzeń trawienia. Objawiają się one chociażby w zaparciach, niewystarczającym ścieraniu zębów, tkaniu, łykawości, czy lizawości. Aby spożyć kilogram siana koń potrzebuje od 30 do 50 minut. W tym czasie jego jama ustna wydzieli cztery litry śliny na kilogram suchej masy. Ślina ma bardzo pozytywny wpływ na cały proces trawienia. Nadaje bowiem pokarmowi śliską konsystencję, ułatwia przełykanie, działa bakteriobójczo, chroni błonę śluzową oraz wpływa na prawidłowe pH w żołądku.

Układ pokarmowy konia – jak o niego zadbać?

Aby nasz koń funkcjonował prawidłowo, powinniśmy zadbać o odpowiednie wsparcie układu pokarmowego naszego wierzchowca. W tym celu warto pamiętać o dobrej jakości paszy. Zawartość składników bogatych w celulozę jest bardzo wskazana. Jeśli koń ma problemy trawienne, warto pomyśleć o wysłodkach buraczanych. Zawierają one pektyny, celulozę i hemicelulozę. Składniki te są bardzo łatwo przyswajalne przez organizm. Układ pokarmowy konia potrzebuje także preparatów, które ustabilizują jego pracę, a także oczyszczą go z niepożądanych metabolitów. Tego typu rozwiązania możesz znaleźć w tym miejscu https://vital.sklep.pl/uklad-pokarmowy. Producenci suplementów diety dla koni posiadają także preparaty pomocne w leczeniu wszelkiego rodzaju zatruć organizmu. Jeśli uwzględnimy wszystkie te elementy, możemy być pewni, że układ pokarmowy konia będzie działał jak należy. Dzięki temu nasz wierzchowiec będzie rozwijał się prawidłowo.

--- Materiał Partnera ---


test