Jak wrócić do formy po antybiotykoterapii?

Czujesz, że po chorobie brakuje Ci energii? Twoje jelita buntują się przeciwko produktom, które normalnie Ci nie szkodzą? Podpowiadamy, jak wrócić do formy po kuracji antybiotykowej.
  • 31.12.2019 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
 Jak wrócić do formy po antybiotykoterapii?

Antybiotyki, choć potrafią skutecznie rozprawić się z wywołującymi infekcje bakteriami, osłabiają organizm, czego skutki możemy odczuwać przez kilka tygodni po zakończeniu kuracji. W tym czasie warto szczególnie troskliwie zadbać o swój organizm, by pomóc mu w szybszym powrocie do dobrej formy. Jak to zrobić? Oto kilka prostych sposobów na to, by wspierać organizm po antybiotykoterapii.

 

Ruszaj się na zdrowie

Organizm tuż po antybiotykoterapii męczy się dużo szybciej niż zazwyczaj. Nawet jeśli na co dzień chodzisz na siłownię, biegasz czy uprawiasz jakiś sport, w tym czasie zadyszka może Cię złapać nawet przy stosunkowo niewielkim wysiłku. Nie przejmuj się: to zupełnie normalne. Wracaj do treningów powoli, stopniowo zwiększając stopień trudności ćwiczeń, obciążenie czy dystans biegowy. Umiarkowana aktywność fizyczna pomaga szybciej wrócić do siebie. Pamiętaj jednak, że twoja naturalna odporność jest chwilowo osłabiona: jeśli trenujesz na zewnątrz, zadbaj o odpowiedni strój i chroń się przed chłodem oraz nagłą zmianą temperatury.

 

Wspieraj jelita: przyjmuj probiotyki (po biegunce i nie tylko)

Innym problemem, z jakim zmaga się organizm po antybiotyku, są osłabione jelita i pojawiające się w związku z tym nieprzyjemne dolegliwości np. biegunka. Skąd te problemy? Wynika to z faktu, że mikroflora bakteryjna jelit w kontakcie z antybiotykiem ulega wyjałowieniu. Dlatego też wielu lekarzy, przepisując antybiotyk, poleca też przyjmować wspierające jelita probiotyki po biegunce.

 

Preparaty probiotyczne zawierające przebadane szczepy bakterii probiotycznych warto przyjmować jeszcze przez jakiś czas po zakończeniu kuracji antybiotykiem. Zmieniona mikroflora bakteryjna jelit potrzebuje bowiem trochę czasu, by wrócić do pełnej równowagi. By dodatkowo nie obciążać jelit, warto wprowadzić też pewne zmiany w codziennej diecie: przez jakiś czas jeść lżej, dostarczać organizmowi więcej witamin i soli mineralnych, a także włączyć do jadłospisu produkty fermentowane, w których znajdują się naturalne probiotyki. Po biegunce, która często towarzyszy antybiotykoterapii, to właśnie zrównoważona dieta jest kluczowa dla szybkiego powrotu do pełni sił. Szczepy bakterii probiotycznych, poza preparatami które kupisz w aptece, można znaleźć w produktach fermentowanych: kiszonych ogórkach i kapuście, a także w przetworach mlecznych, np. w jogurcie i kefirze.

 

Pij zioła na wsparcie

Dodatkowym czynnikiem, który może wesprzeć twój osłabiony po antybiotyku organizm i pomóc mu szybciej wrócić do pełni sił, mogą być ziołowe napary. Substancje zawarte w ziołach często mają pozytywny wpływ na nasz organizm i stymulują pracę jego układów. Zioła kupuj w sprawdzonym sklepie zielarskim. Jeśli masz wątpliwości, które zioła wybrać, skonsultuj się ze specjalistą. Nie należy na własną rękę mieszać ziół: niektóre z nich tracą swoje właściwości w kompozycjach z innymi lub wręcz okazują się szkodliwe w takiej konfiguracji. Można natomiast skorzystać z gotowych, przygotowanych przez specjalistów mieszanek, dostępnych w dobrych sklepach zielarskich. Najczęściej znajdują się w nich:

  • pokrzywa
  • nagietek
  • kłącze tataraku
  • liście brzozy
  • suszone owoce dzikiej róży
  • owoce jagodowe: malina, żurawina, jeżyna

Materiał Partnera


test