Reklama

Spotkanie z folklorem dla pensjonariuszy Ośrodka Wsparcia w Szczecinie

W czwartek, 18 kwietnia odbyła się wizyta tancerzy z Zespołu Pieśni i Tańca Pomorza Zachodniego PUM w Ośrodku Wsparcia dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych przy ul. Ojca Jakuba Wujka 6 w Szczecinie. Spotkanie było formą aktywizacji dla ok. 40 pensjonariuszy jedynej tego typu miejskiej placówki przeznaczonej do dziennego pobytu dla osób z niepełnosprawnościami.
Spotkanie z folklorem dla pensjonariuszy Ośrodka Wsparcia w Szczecinie

Dla tancerzy z Zespołu to połączenie ogromnej pasji do polskiego folkloru z wykształceniem medycznym, które pomaga przy pracy z osobami z niepełnosprawnością. Bogate stroje, różnorodne dodatki i rekwizyty potrzebne do występów, a przede wszystkim sam taniec i śpiew są doskonałą stymulacją sensoryczną, która jest potrzebna w procesie rehabilitacji. Pokaz taneczny, pieśni ludowe oraz prezentacja strojów, które pensjonariusze Ośrodka mogli dotykać i przymierzać to elementy arteterapii, które członkowie Zespołu wpletli w folkowy pokaz.

- Praca z osobami z różnego rodzaju niepełnosprawnością stanowi ogromne wyzwanie i jest swego rodzaju misją, również w zakresie poszukiwania kreatywnych metod i środków do działania edukacyjnego i terapeutycznego – mówi dr Anna Knyszyńska, kierowniczka ZPiT PZ PUM. – Czemu zatem nie sięgnąć do polskiego folkloru? Różnorodność strojów i tańców regionalnych, a także piękno polskich utworów ludowych stanowi nie tylko walor estetyczny, ale może być interesującą formą rehabilitacji ruchowej. Odpowiednio wykorzystane elementy folkloru, mogą być zastosowane w szeroko pojętym działaniu edukacyjnym oraz terapeutycznym, również dla osób z właściwie każdym rodzajem niepełnosprawności. 

ZPiT PZ PUM powstał w październiku 2021 r. dzięki inicjatywie dziekan Wydziały Nauk o Zdrowiu prof. Beaty Karakiewicz. To dziś jedyny i pierwszy od wielu lat uniwersytecki Zespół folklorystyczny w Szczecinie. Kierowniczką Zespołu jest dr Anna Knyszyńska, związana z polskim folklorem już od ponad 20 lat. Prowadzony przez nią Zespół zrzesza już kilkadziesiąt osób – studentów i absolwentów ze wszystkich największych szczecińskich uczelni. Szybki rozwój Zespołu to zasługa wsparcia władz Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, dzięki któremu ta nowa inicjatywa staje się nie tylko wizytówką PUM-u, ale także miasta oraz regionu. Repertuar Zespołu to połączenie kultury wielu regionów. Znaleźć w nim można suity tańców z regionu Beskidu Żywieckiego oraz Księstwa Łowickiego, a już niedługo pojawią się tańce i pieśni z okolic Rzeszowa. 

-Choć Szczecin z wiadomych powodów nie ma własnej kultury ludowej, to może utożsamiać się z całym bogactwem polskiego folkloru. Nasze miasto tworzyły po wojnie osoby z najróżniejszych części kraju, dlatego dzisiaj możemy z pełnym przekonaniem przyjmować polskie tradycje regionalne jako własne. - opowiada Krzysztof Dąbrowski, członek ZPiT PZ PUM. - Potwierdzają to sytuacje, gdy pojawiamy się w naszych strojach ludowych na ulicach Szczecina. Mieszkańcy do nas podchodzą i dzielą się swoim pochodzeniem oraz historiami z przeszłości. Żyjemy w Szczecinie, ale kulturowo jesteśmy obywatelami całej Polski i to staramy się przekazać poprzez naszą działalność.

 

„Ośrodek Opiekuńczy dla Dzieci i Młodzieży przy Placu Jakuba Wujka 6 w Szczecinie został powołany decyzją Wojewody w 1991 roku jako placówka dla dzieci i młodzieży z głębszym stopniem upośledzenia umysłowego. W ramach pilotażu placówka została przekazana miastu i od 1994 roku funkcjonuje jako wydzielona jednostka organizacyjna miasta. Wielkość i zakres zadań Ośrodka określa corocznie Zarząd Miasta stosownie do uchwał i wytycznych Rady Miasta oraz zabezpieczonych na ten cel środków finansowych z budżetu miasta.”[1]


 


[1] https://mopr.szczecin.pl/miejskie_jednostki_organizacyjne_pomocy/osrodek_wsparcia_dla_dzieci_mlodziezy_i_doroslych/

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 20°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 19 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:45Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: Elżbieta StepienTreść komentarza: Piękne słowa,Marzenko głowa do góry i do przodu ,jesteś dobrą mamą,zoną i silną osobowoscią,wierze że twój harakter mówi za siebie .Życzę powodzenia i dalszych sukcesowData dodania komentarza: 28.04.2024, 00:44Źródło komentarza: Marzena StępieńAutor komentarza: DiesTreść komentarza: Jak nazywa się dziewczyna z reklamy?Data dodania komentarza: 22.03.2024, 09:23Źródło komentarza: Witaj w Rossmannie – otwórz apkę, a coś dostaniesz! „Kupon za uśmiech"Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Tyle, ile z tamtych czasów pamiętam, bo byłam wtedy dzieckiem, to kolejki po rozmaite rzeczy i nie tylko. Ludzie odstali swoje w kolejce, ale cieszyli się z tego, co mieli. Meblościanki, za którymi ludzie stali nawet dwa dni do dziś stoją w niejednym salonie i w przeciwieństwie do obecnych "zwykłych" i wcale nie tanich mebli były znacznie lepszej jakości. W centrach miast tętniło życie, bo właśnie tam kupowało się najpotrzebniejsze rzeczy. Teraz handel przeniósł się do galerii. Jaka była radość, gdy mama wypowiedziała magiczne zdanie - idziemy do miasta :-) Luksusowe wyroby były dostępne za dolary, marki i bony w PEWEXie, ale też dla nielicznych i w tzw. sklepach zagranicznych, gdzie ludzie sprzedawali wyroby z zachodu, a czasem także na ryneczkach. W tamtych czasach ludzie byli życzliwsi i pomagali sobie nawzajem, choć i dziś ma to miejsce, ale nie jest rzeczą tak oczywistą.Data dodania komentarza: 15.12.2023, 12:40Źródło komentarza: Dlaczego na wystawach montowano orła z kalesonów?Autor komentarza: kxkshopTreść komentarza: Discover the perfect blend of style and performance at kxkshop.com. Our premium sportswear redefines the game with quality craftsmanship and cutting-edge design. Elevate your athletic journey with KXKShop and experience excellence like never before. Your success, our style!Data dodania komentarza: 31.10.2023, 03:49Źródło komentarza: Jesień na rowerze – co zrobić, by cieszyć się jazdą? STORM podpowiada!Autor komentarza: koleżankaTreść komentarza: Pracowałam z nią w Urzędzie Skarbowym.Bardzo zdolna,koleżeńska,miła.Podziwiam jako matkę,żonę i obejmującą stanowiskaData dodania komentarza: 19.10.2023, 14:58Źródło komentarza: Edyta Podgórska - Kobieta wszechstronna i zaangażowana
Reklama
test