Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Przeczytaj!
Reklama

Tytuł doktora honoris causa ZUT dla prof. Zygmunta Litwińczuka

Tytuł doktora honoris causa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie dla wybitnego specjalisty w dziedzinie nauk rolniczych. „Nasz stosunek do zwierząt w największym stopniu zależy od nas samych"
Tytuł doktora honoris causa ZUT dla prof. Zygmunta Litwińczuka

W piątek, 22 października odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu ZUT, podczas którego tytuł doktora honoris causa odebrał były rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie – prof. Zygmunt Litwińczuk.

 

 

29 czerwca 2020 roku Senat Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zdecydował o przyznaniu honorowego doktoratu.

 

Profesorowi Zygmuntowi Apolinaremu Litwińczukowi, wybitnemu uczonemu, uznanemu autorytetowi naukowemu w dziedzinie nauk rolniczych w dyscyplinie zootechnika, zwłaszcza hodowli bydła, cenionemu nauczycielowi i wychowawcy młodzieży akademickiej w uznaniu jego nieprzeciętnych osiągnięć naukowych i organizacyjnych, ogromnego wkładu w rozwój i promocję badań, w szczególności za zasługi dla Akademii Rolniczej i ZUT w zakresie współpracy i kształcenia kadry naukowej – uzasadniał Senat uczelni.

 

W piątek (22 października) były rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie odebrał tytuł z rąk władz ZUT-u w Audytorium im. prof. Stanisława Skoczowskiego na Wydziale Elektrycznym. Profesor Litwińczuk jest 60. osobą wyróżnioną honorowym doktoratem przez szczecińską uczelnię.

 

Chciałbym wyrazić swój podziw dla dorobku naukowego profesora. W swojej działalności wiele miejsca poświęcił nowym technologiom chowu bydła oraz czynnikom warunkującym wysoką jakość produktów zwierzęcych. Osiągnięcia te wpisują się w najnowsze trendy badawcze i mają niebagatelne znaczenie w kształtowaniu środowiska przyrodniczego i zdrowia całego społeczeństwa. Osiągnięcia naukowe prof. Litwińczuka są rozpowszechniane również poza granicami naszego kraju – podkreślał rektor ZUT prof. Jacek Wróbel.

 

W laudacji, którą wygłosił promotor prof. Jan Udała z Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt skupiono się na działalności w środowisku naukowym prof. Litwińczuka oraz jego ogromnych zasługach dla rozwoju polskiej i światowej zootechniki.

 

Według obowiązujących kilkaset lat tradycji akademickich, przyjmujemy do grona doktorów honorowych naszej uczelni nauczyciela i naukowca, który niemal pół wieku z pasją prowadził badania i rozwiązywał istotne problemy związane z hodowlą zwierząt, ochroną środowiska oraz kształcił studentów, przekazując im, poza wiedzą i doświadczeniem, zasady, jakimi powinni kierować się w życiu – podkreślał prof. Udała.

 

Dodał, że ZUT przyjął do grona szczecińskiej społeczności akademickiej naukowca z ogromnym dorobkiem publikacyjnym, którego prace miały duży wpływ na rozwój hodowli bydła w Polsce
i wpisywały się w lokalne strategie rozwoju społeczno-gospodarczego kraju oraz znajdowały zastosowanie w praktyce.

 

Swoje przemówienie prof. Litwińczuk rozpoczął od słów Mahatmy Gandhiego: Wielkość narodu i jego moralny rozwój może być mierzony przez sposób, w jaki traktuje on zwierzęta.

 

Były rektor UP w Lublinie podczas swojego wykładu przypomniał, że dalszy rozwój cywilizacji, wydłużanie życia ludzkiego, zależy w dużym stopniu właśnie od zwierząt.

 

Współcześnie przy społecznym pluralizmie oraz całym bogactwie modeli chowu – od przemysłowego po ekologiczny – nasz stosunek do zwierząt w największym stopniu zależy od nas samych. I patrząc teraz na tę miejską zabudowę i na tę piękną zabudowę uniwersytetu, wracam jednak do początku, do tych dziewiczych buczyn, dzikich lasów łęgowych, niedostępnych borów sosnowych, wśród których pierwsi Słowianie prowadzili swoje gospodarstwa – mówił doktor honoris causa ZUT.

 

Swój wykład pt. „Zwierzęta w kulturze i religii" zakończył słowami: I mimo, że czasy się zmieniły, myślę, że wciąż powinniśmy pamiętać i czerpać wiedzę z naszej hodowli, naszego rolnictwa, które przez wieki stanowiło o wielkości naszego kraju.


prof. Zygmunt Litwińczuk


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie małe

Temperatura: 13°CMiasto: Gryfice

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 15 km/h

Reklama
Komentarze
Autor komentarza: KonradTreść komentarza: Haha kolejna? Ile tego jeszcze jest. Normalnie jak grzyby po deszczu co dla mnie jest wgl niezrozumiałe skoro dwarfs fortune jest legalnie online a do tego ładnie oddajeData dodania komentarza: 28.04.2022, 01:44Źródło komentarza: Autor komentarza: soniaTreść komentarza: Przy alergii na kurz i roztocza sprawdza mi się roomba, oczyszczacz i nawilżacz powietrza. Dzięki temu lepiej mi się oddycha, nie mam napadów kaszlu ani przewlekłego kataru. Pościel i ręczniki wymieniam co tydzień piorąc je w wysokiej temperaturze, żeby wybić alergeny. Data dodania komentarza: 13.01.2022, 20:12Źródło komentarza: Autor komentarza: MariannaTreść komentarza: W małych pomieszczeniach należy postawić na praktyczne rozwiązania, które ułatwią nam gotowanie i zabiorą mniej miejsca. U mnie świetnym rozwiązaniem okazał się sprzęt AGD Solgaz, który jest w umieszczony w zabudowie. Dzięki temu kuchnia zyskała lekką linię i nowoczesny styl, a piekarnik SP-34-PM łączy w sobie funkcję trzech urządzeń co w małych przestrzeniach jest bardzo cenne.Data dodania komentarza: 13.12.2021, 22:49Źródło komentarza: Autor komentarza: SylwiaTreść komentarza: Nigdy nie myślałam, ze odważ się kłaść płytki aż do momentu gdy zapragnęłam zmiany w mieszkaniu. W salonie i przedpokoju położyłam płytki z elastycznego klinkieru Elastolith. Dzięki nim uzyskałam przepiękny efekt cegły na ścianie. Praca z nimi to czysta przyjemność ponieważ łatwo się je docina i montuje. Innowacyjnością zaś jest właśnie fuga, której rolę odgrywa klej montujący, takie 2w1. Klej-fuga jest dostępna w różnych kolorach więc bezproblemowo można wybrać tą najbardziej pasującą.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:52Źródło komentarza: Autor komentarza: WandziaTreść komentarza: Użytkuję sprzęt AGD firmy Solgaz i jestem bardzo zadowolona z ich innowacyjnych rozwiązań, który nie tylko przyczyniają się do oszczędności w domowym budżecie ale i samoczynnie włączają okap kuchenny po wykryciu gotowania. Już nie mam problemu, ze zapomniałam, a jak mi się przypomniało to miałam brudne ręce i okap nadawał się do ponownego mycia. Jeżeli chodzi o sprzątanie to w kuchni nie mam już tłustego osadu na szafkach gdyż kuchenka gaz pod szkłem to wyeliminowała.Data dodania komentarza: 09.12.2021, 21:42Źródło komentarza: Autor komentarza: PawełTreść komentarza: Ghost pepper byłby super ale za słodki jak dla mnie i mojej rodzinki. Ale wkońcu znalazłem jakiś ostry sos który jest ostry...Data dodania komentarza: 28.11.2021, 23:34Źródło komentarza:
Reklama