Atopowe zapalenie skóry

Skóra atopowa to problem z którym zmaga się każdego dnia ogromna ilość osób. Objawia się ona przede wszystkim świądem. Chorzy w swoim życiu mają zarówno dobre okresy, kiedy choroba nie daje im się mocno we znaki bądź etapy zaostrzenia.
  • 16.07.2019 18:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry – przyczyny i objawy

Jak wygląda atopowe zapalenie skóry? Można go rozpoznać przede wszystkim po uciążliwym świądzie, a także etapach, które w niektórych momentach są mniej intensywne, aby później zaostrzać się. Choroba ta określana jest również mianem egzemy, a właściwe rozpoznanie daje możliwość na normalne życie. Przyczyny atopowego zapalenia skóry nie zostały wyjaśnione do dnia dzisiejszego. Wykonane dotychczas badania stwierdzają, że czynniki genetyczne, środowiskowe oraz immunologiczne razem wpływają na zapalenie skóry. Pojawia się również defekt związany z barierą skórną. Brzmi to dosyć skomplikowanie i może rodzić się pytanie: czy atopowe zapalenie skóry jest zaraźliwe? Nie można się nim zaradzić, jednakże chorzy często spotykają się z odtrąceniem na skutek tej przypadłości.

 

Atopowe zapalenie skóry – leczenie

Skóra atopowa leczona jest niemalże przez cały czas i nie istnieje możliwość na zupełne pozbycie się choroby. Trzeba więc nauczyć się jak z nią żyć i zaakceptować to czego nie można zmienić. Leki na atopowe zapalenie skóry to nie jedyne rozwiązanie, a specjaliści skupiają się przede wszystkim na profilaktyce oraz poprawie życia pacjenta. Zapalenie skóry leczy się miejscowo i odnosi to sukces w przypadku niemalże wszystkich pacjentów. Skóra nie swędzi tak dotkliwie, a uszkodzony naskórek goi się szybciej niż bez stosowania tego typu leczenia. Atopowe zapalenie skóry leczy się przy pomocy maści, żeli, w których składzie znajdują się glikokortykosteroisy, inhibitory kalcyneuryny, a także antybiotyków oraz leków przeciwgrzybiczych. Można sięgnąć również po leki zawierające steroidy, jednakże na dłuższą metę nie zdają one rezultatu. Lekarz prowadzący przepisze także kremy, balsamy bądź maści, gdyż chory nie posiada flory bakteryjnej, a jego skóra jest nadmiernie wysuszona. Pacjenci często zmagają się z zapaleniami, gdyż ich skóra łatwiej przepuszcza zarazki oraz bakterie. Zadaniem wymienionych powyżej środków jest również chronienie jej.

 

Atopowe zapalenie skóry – domowe metody

Pielęgnacja skóry stanowi klucz do sukcesu, kiedy chodzi o AZS. Należy natłuszczać ją przy pomocy tłustych, gęstych kremów zarówno rano, jak i wieczorem. Poleca się przygotowywanie kąpieli do których używa się olejków naturalnych bądź mineralnych. Kontrolowanie składu wszystkich używanych kosmetyków jest równie ważne, gdyż niewłaściwe substancje pogarszają stan w znacznym stopniu.

Materiał zewnętrzny


test