Pelagra czyli rumień lombardzki

Witamina pp jest bardzo ważna dla funkcjonowania naszego organizmu. Jej niedobór może prowadzić do poważnych konsekwencji, na przykład do wystąpienia pelagry. Pelagra jest to choroba, która inaczej nazywana jest także rumieniem lombardzkim bądź chorobą 3D.
  • 17.04.2019 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Pelagra czyli rumień lombardzki

Przyczyny i objawy pelagry

Pelagra nazywana jest chorobą 3D, gdyż jej objawy występują na trzech płaszczyznach – obejmują układ pokarmowy, układ nerwowy, a także skórę. Ich wystąpienie wiąże się z niedostatecznym poziomem witaminy pp w organizmie. Witamina pp nazywana jest także witaminą b3, bądź niacyną. Pełni ona bardzo ważne funkcje – wspomaga działanie układu nerwowego, układu krążenia, powoduje obniżenie poziomu złego cholesterolu, a także wiele innych. Pelagrę wywołuje znaczny niedobór tej witaminy. Częściej chorują na nią osoby, które cierpią również na chorobę alkoholową. Pelagra objawia się biegunką, nudnościami, jadłowstrętem. Jeśli chodzi o symptomy ze strony układu nerwowego, to chory odczuwa znaczne problemy z koncentracją, jest drażliwy. Często pojawia się również apatia, a nawet depresja. Objawy skórne to natomiast rumień, wysypki, pęcherze, które występują najczęściej na rękach, a także w okolicach szyi, choć mogą pojawić się także na twarzy (głównie na nosie, czole i policzkach).

Leczenie pelagry

Leczenie rumienia lombardzkiego polega przede wszystkim na podawaniu choremu dużych ilości witaminy pp. Poza tym także dobrze jest, aby chory dostarczał sobie jej dodatkowo wraz z pożywieniem. Witamina PP bowiem znajduje się w wielu produktach spożywczych i warto wzbogacić o nie naszą dietę. Występuje ona na przykład w różnego rodzaju mięsie (wieprzowym, drobiowym, a także w mięsie ryb), wątróbce, orzechach arachidowych, fasoli, pomidorach, pszennych otrębach.

Zapobieganie

Mówi się, że zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. To prawda, dlatego też warto zadbać o prawidłowy poziom witaminy B3 w naszym organizmie. Przede wszystkim skupmy się na diecie, która będzie nam jej dostarczać. Warto pamiętać o regularnych badaniach, które pozwolą nam ocenić, jaki poziom witaminy pp występuje w naszym organizmie. Wyniki badań należy konsultować z lekarzem. Specjalista oceni, czy znajdują się one w granicach przewidzianej normy. Jeśli lekarz stwierdzi jakieś nieprawidłowości, może zalecić suplementowanie witaminy B3 poprzez przyjmowanie preparatów dostępnych w aptekach bez recepty. Pamiętajmy jednak, aby nie przyjmować ich nigdy na własną rękę. Bez konsultacji z lekarzem możemy wyrządzić sobie krzywdę, na przykład doprowadzić do nadmiaru witaminy pp, co również wywołuje negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia.

Materiał zewnętrzny


test