Jakie kleje dla przemysłu stosuje się w polskich przedsiębiorstwach?

W przemyśle odpowiednie spoiwo decyduje o użyteczności i trwałości produktu końcowego. Dlatego każda branża posiada kleje odpowiednie do swoich potrzeb. Jakie cechy posiadają?
  • 16.01.2019 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jakie kleje dla przemysłu stosuje się w polskich przedsiębiorstwach?

Kleje do wykładzin

Gałąź to wymaga stosowania wielu rozwiązań. Dużo zależy od podłoża, które chcemy wyłożyć wykładziną. Do podłoża drewnianego czy mineralnego świetnie sprawdzą się kleje akrylowe z serii TEC Adhesives firmy HB Fuller, które dystrybuuje w Polsce wyłącznie firma Fobaro. Składają się one z żywic winylowo-akrylowych, wypełniaczy i innych substancji konserwujących. Kleje TEC 510 akrylowe są też wodorozcieńczalne. Do wykładzin elastycznych i dywanowych natomiast wykorzystuje się kleje dyspersyjne TEC 510. Są to spoiwa, których mieszanina nierozpuszczalnych żywic w formie drobnych cząsteczek jest dokładnie wymieszana z wodą. Trwałość ich wiązania jest możliwa po odparowaniu wody. Kleje dyspersyjne stosuje się do podłoży cementowych, cementowo-wapiennych czy wapiennych. Ostatnim klejem wykorzystywanym w tej gałęzi przemysłu jest dwuskładnikowy klej poliuretanowy do łączenia sztucznej trawy TEC 149. Ich zaletą jest brak rozpuszczalników oraz odporność na duże obciążenia. Dlatego właśnie kleje te są stosowane do wykładzin elastycznych oraz sztucznych trawników.

Kleje dla przemysłu meblowego

W tej gałęzi przemysłu także stosuje się kilka rodzajów klejów. Najbardziej powszechnym  rozwiązaniem są kleje polioctanowe Extracoll 474 G – najlepiej sprzedający się klej w klasie D3 oraz Extracoll 478.1K – jednokomponentowy klej w klasie D4. Z tym klejem kontakt miał praktycznie każdy z nas. To uniwersalny klej o charakterystycznej, białej barwie. Poradzi sobie z drewnem twardym, miękkim, a nawet materiałami drewnopochodnymi. Na rynku możemy dostać kilka jego odmian. Czas schnięcia tego środka wynosi od kilku minut do około doby. Korzystając z kleju polioctanowego warto pamiętać o tym, by wszelkie ubrudzenia usuwać tuż po nałożeniu. Jeśli tego nie uczynimy, jego usunięcie może być bardzo trudne. Innym rodzajem kleju są wspomniane już wcześniej spoiwa poliuretanowe. Te przydadzą nam się chociażby do klejenia stopni schodowych czy wielkopowierzchniowych fornirów.

Kleje dla przemysłu opakowaniowego

Bardzo istotną rolę w procesie etykietowania pełnią kleje na zimno Latyl, Multicollac oraz kleje do tacek na gorąco Plastomelt czy Ecotop. To od ich trwałości zależy bowiem i ostateczny wygląd produktu, i trwałość etykiety. Także i w tym przemyśle stosuje się kleje akrylowe, szczególnie na gładkich i suchych powierzchniach. Co ważne, mogą one być stosowane w bezpośrednim i pośrednim kontakcie z artykułami spożywczymi. Tego typu produkty oferują polscy dystrybutorzy, m.in. jeden z największych polskich dystrybutorów klejów przemysłowych firma Fobaro. Ich produkty pozwalają zadbać o wydajność linii produkcyjnej czy czystość miejsca pracy. Wysokiej jakości kleje do etykiet są dlatego bardzo pożądanym środkiem na polskim rynku.

--- Materiał partnera ---


test