Czym jest rolnictwo precyzyjne?

Współczesne rolnictwo znacznie różni się od częstego skojarzenia z ręcznym sianiem i zbieraniem plonów. Chyba każdy wie, że do prac używa się różnych maszyn rolniczych. Wiele osób jednak nigdy nie słyszało o rolnictwie precyzyjnym. To stosunkowo nowe podejście do uprawy ziemi, w którym wykorzystuje się technologie takie jak drony czy nawigację satelitarną. Jakie korzyści przynosi to w praktyce?
  • 24.07.2020 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czym jest rolnictwo precyzyjne?

Rolnictwo precyzyjne ułatwia kontrolę plonów

Najważniejszą funkcją rolnictwa precyzyjnego jest szczegółowe pozyskiwanie informacji o stanie gleby, jej składzie i kondycji plonów w różnych obszarach pola. Do uzyskiwania informacji wykorzystuje się albo specjalny kombajn wyposażony w czujniki, albo drony. Dzięki temu, że informacje z czujników są na bieżąco synchronizowane z pozycją satelitarną, możliwe jest stworzenie dokładnej mapy pola. Umożliwia to dobranie sposobów pielęgnacji ziemi i upraw w zależności od składu gleby w konkretnym obszarze, np. precyzyjne nawożenie w miejscach, w których jest to potrzebne.

Rolnictwo precyzyjne a ekologia

Rolnictwo precyzyjne przez wiele osób jest spostrzegane jako sposób na bardziej ekologiczne uprawy. Wynika to z tego, że umożliwia stosowanie mniejszej ilości nawozów czy oprysków – tylko tam, gdzie są potrzebne. Poza tym ułatwia kontrolę stanu gleby i upraw, a więc umożliwia uzyskanie większych plonów i zmniejsza ryzyko wyjałowienia ziemi.

Rolnictwo precyzyjne w Polsce wciąż jest jeszcze mało popularne. Więcej informacji na jego temat można uzyskać między innymi na stronie https://rolnictwoprecyzyjne.eu. Komu może się opłaciś skorzystanie z możliwości precyzyjnego rolnictwa?

Przede wszystkim – jak każda zaawansowana technologia – rolnictwo precyzyjne wiąże się z dużymi kosztami wstępnymi. Dlatego właściciele małych gospodarstw mogą uznać posiadanie własnego sprzętu za mało opłacalny, a niewielki obszar ziemi łatwo monitorować. Dlatego zakup własnych urządzeń i oprogramowania najlepiej sprawdzi się w dużych i wielkich uprawach. Rolnicy opiekujący się niewielkim fragmentem ziemi mogą za to wynająć drona i zatrudnić operatora, który wykona dla nich pomiary.

--- Artykuł sponsorowany ---


test