Umowa na pozycjonowanie strony internetowej – na co zwrócić uwagę?

Umowa na pozycjonowanie strony internetowej z reguły składa się z kilkudziesięciu paragrafów, które regulują zobowiązania stron oraz zakres działań agencji SEO. Na co zatem warto szczególnie zwrócić uwagę podczas jej podpisywania i które zapisy powinny budzić nasze wątpliwości?
  • 14.04.2020 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Umowa na pozycjonowanie strony internetowej – na co zwrócić uwagę?

Co zawiera umowa na pozycjonowanie strony internetowej?

Poza standardowymi paragrafami charakterystycznymi dla każdego tego typu kontraktu, umowa na pozycjonowanie strony internetowej prawdopodobnie będzie również zawierała zapisy mówiące o:

  • Zobowiązaniu do współpracy przez określony czas – może to być przykładowo rok lub dwa lata - z karą umowną za zerwanie współpracy. Zerwanie takiej współpracy najczęściej wiąże się z sankcjami wynoszącymi dwu- bądź trzykrotnego wynagrodzenia na rzecz agencji pozycjonującej.
  • Usunięciu linkowania w przypadku rozwiązania umowy.
  • Obowiązku implementowania zaleceń i treści zgodnie z zaleceniami usługobiorcy.
  • Braku gwarancji efektów działań związanych z pozycjonowanie danej strony www.

Wszystkie te zapisy mogą budzić nasze wątpliwości. Czy zatem muszą one koniecznie pojawić się w umowie? 

Kary umowne za rozwiązanie umowy o pozycjonowanie strony internetowej

Pozycjonowanie stron www jest zadaniem długoterminowym, a zatem na jego efekty trzeba będzie poczekać nawet kilka miesięcy. Tego typu działania wiążą się bowiem między innymi z pozyskiwaniem wartościowego linkowania. A to z kolei wiąże się z nakładami inwestycyjnymi jakie musi ponieść agencja marketingowa na rozbudowę i podtrzymanie własnego zaplecza. Stąd wynika paragraf mówiący o długotrwałej współpracy i ewentualnych karach związanych z zerwaniem umowy. 

Usuniecie linkowania w przypadku rozwiązania umowy – koniecznie zwróć na to uwagę

Warto zawrócić szczególną uwagę na ten zapis. Otóż wiele firm, zajmujących się pozycjonowaniem stron www, po wygaśnięciu lub zerwaniu umowy usuwa linkowanie do pozycjonowanej strony. Dlatego koniecznie przed podpisaniem umowy upewnijmy się, że w naszym przypadku do tego nie dojdzie. W innym bądź razie zainwestowane przez nas pieniądze i czas pójdą na marne.

O co chodzi z zobowiązaniem implementowania zaleceń?

Aby działania SEO miały sens, zmiany na naszej stronie internetowej muszą być intensywnie wprowadzane. Muszą one być też istotne pod względem jakości, a to wiąże się m.in. odpowiednim nasyceniem treściami, słowami kluczowymi, a także ich właściwym rozmieszczeniem. Warto zatem współpracować z agencją marketingową, nawet jeśli nie jesteśmy co do pewnych zmian przekonani.  

Brak gwarancji efektów – z czego to wynika? 

Taki zapis pojawia się praktycznie w większości tego typu umów. Wynika on z tego, że Google nigdy nie udostępniło swojego algorytmu, a zatem wszelkie działania agencji pozycjonerskich opierają się na wskazówkach dla webmasterów i wypracowanych własnych metodach. Co więcej, Google ciągle aktualizuje swoje algorytmy, a to znacznie utrudnia tego typu działania. A zatem pozycjonerzy nie są w stanie zagwarantować w 100 proc. efektów swojej pracy.

--- Artykuł sponsorowany ---


test