Fosforan spożywczy – co warto wiedzieć o dodatkach w żywności?

Przemysł żywieniowy korzysta z rozmaitych dodatków. Jedne nie wpływają negatywnie na nasze zdrowie, innych natomiast lepiej unikać. Wykorzystywanie dodatków do żywności usprawnia proces produkcji i poprawia właściwości żywności. Wśród nich znajdziemy chociażby fosforany, białka wieprzowe czy skrobię.
  • 03.04.2020 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Fosforan spożywczy – co warto wiedzieć o dodatkach w żywności?

Skrobia pszenna – do czego służy?

Dodatek ten wytwarza się, jak sama nazwa wskazuje, z pszenicy. Następuje to w procesie wielostopniowego mielenia, separowania i wymywania, a następnie odwodnienia, suszenia oraz mielenia. Dodanie skrobi pszennej podczas produkcji żywności wyraźnie poprawi jej teksturę. Potrafi ona także wiązać wodę. Skrobia pszenna jest również stosowana jako wypełniacz, dzięki czemu produkt jest bardziej stabilny podczas obróbki termicznej i przechowywania. Dodatek ten znajdziemy w produktach garmażeryjnych, mięsnych, a także konserwach. Poza tym stosuje się ją podczas produkcji pieczywa, zagęstników do zup, czy deserów. Skrobia pszenna jest więc dodatkiem uniwersalnym.

Białko wieprzowe – kiedy jest stosowane?

To bogate źródło protein jest niezwykle potrzebne naszemu organizmowi. W końcu białko jest jednym z podstawowych składników budulcowych organizmu człowieka. Dorosły człowiek ma go w sobie nawet czternaście kilogramów! Białka pełnią istotną rolę w naszym organizmie. Pomagają chociażby w usuwaniu toksyn z organizmu oraz regeneracji tkanek. O dostarczaniu go powinni więc pamiętać nie tylko sportowcy. W przemyśle spożywczym natomiast białko wieprzowe jest powszechnie stosowane ze względu na swoje właściwości. Dodanie go do produktu zmniejsza ilość niemięsnych dodatków. Kolagenowe białko wieprzowe dodaje się do wędlin, dzięki czemu poprawie ulega ich struktura i gryzalność. Dzięki niemu przyspiesza się więc proces produkcji i poprawia jakość wyrobów mięsnych, w tym wędlin. Białko wieprzowe jest więc dla tej gałęzi przemysłu niezwykle cenne. Oprócz odmiany wieprzowej, stosuje się również wołową.

Fosforan spożywczy – w  jakich produktach występuje?

Dodatkami do żywności są także fosforany. Dzięki nim możemy przedłużyć termin przydatności do spożycia produktu. Hamują także rozwój bakterii, wirusów, czy grzybów. Fosforany spożywcze znajdziemy na etykiecie pod symbolami E338-E452. Kryją one osiem substancji. Są to: kwas fosforowy, fosforany sodu, potasu, wapnia, magnezu, difosforany, trifosforany oraz polifosforany. Więcej do wiesz się o nich tutaj http://oqema.pl/. Fosforan spożywczy znajdziemy także w przemyśle mięsnym. Dzięki jego obecności poprawie ulega apetyczność wędlin. Zatrzymuje on także wodę w produkcie podczas obróbki termicznej, dzięki czemu uda się zwiększyć jego wagę. Fosforany spożywczy wykazuje też działanie bakteriostatyczne i emulgujące. Przemysł mięsny nie jest jednak jedynym, który wykorzystuje te właściwości. Fosforan spożywczy jest bowiem obecny także w płatkach śniadaniowych, odżywkach dietetycznych czy preparatach białkowych. Jak widać, dodatki do żywności pełnią w przemyśle spożywczym rozmaite funkcje. Świadomość właściwości poszczególnych substancji pozwoli podejmować nam bardziej świadome decyzje zakupowe.

Materiał Partnera


test