Objawy białaczki. Jak rozpoznać i leczyć raka krwi?

Białaczka, inaczej nazywana leukemią, to nowotwór układu krwiotwórczego. W Polsce raka krwi diagnozuje się średnio u dwóch osób w ciągu godziny. Jakie są objawy białaczki? Jak ją rozpoznać?
  • 23.03.2020 16:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
 Objawy białaczki. Jak rozpoznać i leczyć raka krwi?

Objawy białaczki nie są charakterystyczne. Zdarza się, że pacjenci mylą objawy nowotworu z przeziębieniem, grypą lub… przemęczeniem. Dlatego tak ważne jest, by znać objawy białaczki i ich nie bagatelizować. Wczesne zdiagnozowanie choroby daje bowiem większe szanse na jej wyleczenie i powrót do zdrowia.

Jakie są objawy białaczki?

Objawy białaczki są ściśle związane z charakterem choroby. Białaczki ostre przebiegają szybko i gwałtownie, a ich objawy są silne i wyraźnie widoczne. Inaczej jest w przypadku białaczki o charakterze przewlekłym. Zdarza się, że choroba nie daje żadnych objawów nawet przez kilka lat, a wykrywa się ją przez przypadek - podczas rutynowych badań krwi.

Wśród najczęstszych objawów nowotworu krwi jest przede wszystkim osłabienie, bóle kości i stawów, gorączka, bóle i zawroty głowy, bladość skóry i błon śluzowych, afty, opryszczki i bolesne owrzodzenia wewnątrz jamy ustnej, a także duszność wysiłkowa i zapalenie płuc.

U chorych mogą pojawiać się także ciężkie anginy i ropnie w okolicy zębów. Może także dochodzić do krwotoków z nosa, dziąseł i przewodu pokarmowego. U niektórych pacjentów może także dojść do zaburzeń w widzeniu. Kolejnym, charakterystycznym dla białaczki objawem jest niebolesne powiększenie węzłów chłonnych, a także narządów takich jak wątroba i śledziona. Może pojawić się także ból brzucha, krwiomocz, problemy z oddychaniem czy zaburzenia rytmu serca.

W przypadku niektórych białaczek, np. ostrej białaczki limfoblastycznej, może pojawić się dodatkowo ból brzucha, wrażenie ucisku w klatce piersiowej, nocna potliwość, spadek kondycji i łatwość pojawiania się siniaków. Więcej informacji o objawach i sposobach leczenia białaczki znajdziesz na stronie https://www.dkms.pl/pl/bialaczka.

Jak zdiagnozować białaczkę?

Zdiagnozowanie białaczki wymaga zazwyczaj wykonania kilku badań diagnostycznych. Pierwszym, podstawowym badaniem jest morfologia krwi obwodowej z ręcznym rozmazem. Ponadto wykonuje się również badania koagulologiczne (INR, APTT, D-dimery i stężenie fibrynogenu), badanie biomolekularne szpiku, biopsję aspiracyjną szpiku, badania cytogenetyczne szpiku, a także badania USG (jamy brzusznej) i RTG (klatki piersiowej).

Leczenie białaczki

Sposobów leczenia białaczki jest kilka i są one uzależnione od konkretnego rodzaju i typu choroby. Najintensywniejszego leczenia wymagają białaczki ostre. W tym przypadku zastosowanie znajduje m.in. chemioterapia. W przypadku białaczek przewlekłych coraz częściej stosuje się nowoczesne metody, tzw. terapie celowane. Zdarza się, że jedynym sposobem na całkowite wyleczenie pacjenta jest przeszczepienie szpiku. Znalezienie odpowiedniego dawcy, tzn. genetycznego bliźniaka, jest jednak dość trudne.

--- Artykuł sponsorowany ---


test