Polscy przetwórcy mięsa wybierają polskie cielęta

Według bardzo ogólnych szacunków Polska zajmuje czołowe miejsce w zestawieniach dostawców żywca wołowego i cielęcego w Europie. To oznacza, że jest jednym z głównych eksporterów mięsa tego typu, co z kolei przekłada się na wiele firm i przedsiębiorców przetwórczych działających w tym segmencie. A ci najchętniej wybierają dostawców cieląt z rodzimych hodowli. Dlaczego?
  • 31.12.2019 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Polscy przetwórcy mięsa wybierają polskie cielęta

Pewność transportu

Najczęściej wskazuje się na rzecz najbardziej oczywistą, a więc na kwestie logistyczne. Kupując niekiedy kilkadziesiąt lub kilkaset sztuk bydła trudno pojedynczemu hodowcy zorganizować ich odpowiedni transport. Dlatego wybierają takiego dostawcę na sprzedaż cieląt który zajmie się sprawami przewozu zwierząt w odpowiednich warunkach. To niezwykle ważne nie tylko ze względu na spełnienie wszelkich wymogów prawnych dotyczących całej logistyki, ale również dostarczenie cieląt bezpiecznie i bez ryzyka, że podczas transportu któreś padnie.

 

Doskonałe pochodzenie zwierząt

Cielęta od polskich dostawców cenione są również ze względu na swoje pochodzenie. To różne typy i gatunki zwierząt o specjalnie wykształconych cechach związanych głównie z szybkością przybierania na masie. Kupując cielęta określonego typu można w krótszym czasie uzyskać ich odpowiednią wagę bez zwiększania kosztów utrzymania, czyli głównie zakupu pasz. Dodatkowo większa waga zwierzęcia to automatycznie większy zarobek z jego sprzedaży na skupie żywca.

 

Niskie koszty utrzymania

Mniejsze wydatki na utrzymanie cieląt nie wynikają jedynie z ograniczenia kosztów pasz. Sprzedaż cieląt z dobrej, renomowanej i sprawdzonej hodowli to również gwarancja, że takie zwierzęta będą mniej lub nawet w ogóle chorować. Dzięki dobrym genom i wzmocnionej odporności świetnie nadają się do trzymania w polskich warunkach klimatycznych; ich genetyka jest dostosowana do umiarkowanego klimatu, dobrze znoszą upały oraz nawet niewielkie mrozy. Mogą być bez przeszkód trzymane w tradycyjnych oborach bez dodatkowego wyposażenia grzewczego na czas zimy oraz chłodzącego na czas upalnego lata.

--- Artykuł sponsorowany ---


test