Badanie krwi crp

Białko C-reaktywne znajdujące się w krwi osoby poddawanej badaniu jest jednoznaczne z wystąpieniem stanu zapalnego w organizmie. Jest to sytuacja, której nie można pod żadnym pozorem ignorować. Konieczna jest konsultacja lekarska, która postawi właściwą diagnozę.
  • 16.07.2019 19:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Badanie krwi crp

Badanie krwi crp – co to takiego?

Stan zapalny w organizmie może oznaczać wiele chorób, jednakże białko C-reaktywne w każdym przypadku przekracza normę. Kiedy pojawia się ostra faza wiadomo, że organizm zmaga się z zakażeniem, przewlekłym zapaleniem, urazem, jest w trakcie choroby nowotworowej, albo przeszedł zabieg operacyjny. Badanie krwi crp nie musi być wykonane w gabinecie lekarskim, gdyż test CRP dostępny jest również w aptekach. Dzięki takiemu uproszczeniu każdy z nas, regularnie jest w stanie kontrolować czy wszystko jest z nim w porządku. Kiedy crp jest wysokie wiadomo, że niezbędna jest konsultacja z lekarzem, gdyż wirusy, albo bakterie zaatakowały organizm. Norma crp sprawia, że człowiek może żyć dalej z uśmiechem na twarzy, niezbędne jest jednak regularne kontrolowanie swojego stanu, gdyż może to ulec zmianie w najbardziej nieoczekiwanym momencie.

 

Crp- kiedy się podwyższa?

Podwyższone crp może mieć miejsce w wielu przypadkach. Niejednokrotnie stężenie białka jest większe jeszcze zanim odczuwa się jakiekolwiek negatywne skutki uboczne choroby bądź zakażenia. Badanie krwi crp umożliwia wyznaczenie z jaką dolegliwością zmaga się organizm oraz rozpocząć konieczne działanie. Wysokie crp oznacza także stan zapalny, zaawansowane zakażenie bakteryjne, a także jest wysokie po przeprowadzonych w szpitalach zabiegach i operacjach. To podstawowe przyczyny, które wywołuje wysokie crp, jednakże nawet stosowanie antybiotyków podwyższa poziom tego białka. W związku z tym nie należy wykonywać go w krótkim czasie po zakończonej terapii, ale odczekać, aby organizm wrócił do normy.

Crp – jakie normy?

Stan zapalny w organizmie może zostać bardzo łatwo wykryty przy pomocy tekstu crp. Kiedy wszystko jest z człowiekiem w porządku, poziom białka crp nie przekracza 5 mg/l. W przypadku pacjentów zmagających się z nadciśnieniem, albo regularnie palących papierosy, będzie to wartość nie większa od 10 mg/l. Wysokie crp występuje od 10 mg/l. Każde laboratorium posiada inny przedział norm, dlatego należy się z nim poznać jeszcze zanim człowiek zacznie się niepotrzebnie martwić. Do rezultatów badań dołącza się z reguły przedział referencyjny obowiązujący w tym miejscu, co jest w stanie uspokoić pacjenta.

Materiał zewnętrzny


test