Studia podyplomowe czy kursy doszkalające - co wybrać po ukończeniu nauki

W momencie zakończenia edukacji wiele osób stawiających pierwsze kroki na rynku pracy zadaje sobie pytanie - co dalej? Dobrym wyborem będzie rozpoczęcie studiów podyplomowych lub zapisanie się na kurs doszkalający. Choć obydwie alternatywy wydają się rozsądnym rozwiązaniem, to za każdą z nich kryje się szereg wad i zalet.
  • 28.10.2019 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Studia podyplomowe czy kursy doszkalające - co wybrać po ukończeniu nauki

Dla kogo studia podyplomowe?

Za wybraniem studiów podyplomowych przemawia z pewnością fakt, że zdobywanie wiedzy w nowej dziedzinie zaczniemy na nich od zupełnych początków. Eksperci podpowiadają jednak, że przed podjęciem studiów podyplomowych warto posiadać, chociaż podstawowe kwalifikacje z nimi związane. Ułatwić ma to zdobywanie wiedzy. Informacje przekazywane na studiach podyplomowych będą dotyczyć zupełnych podstaw, a tematyka zajęć stopniowo obejmować będzie coraz to bardziej skomplikowane zagadnienia. Opcja ta będzie szczególnie dobra dla tych pracowników, którzy chcą sprawdzić się w zupełnie odmiennym obszarze działań lub przebranżowić się i rozpocząć poszukiwanie innej pracy.

Studia podyplomowe nie dla każdego

Zasadniczą wadą tego rodzaju drogi edukacji jest czas. Program wielu kierunków na studiach podyplomowych może zawierać przedmioty niekoniecznie zgodne z wybraną przez nas drogą rozwoju. Przykładowo plan zajęć na dwa semestry to często nawet 24 obowiązkowe przedmioty. Ich treść jednak nie zawsze różni się znacząco od szkolenia trwającego zaledwie kilka godzin.

A może jednak kurs?

Kursy dokształcające mogą dostarczyć nam niezbędnej wiedzy w krótkim czasie. Obejmują one wąski zakres tematów i są bardzo intensywne. Zależnie od wybranej dziedziny trwają one od kilku dni do nawet miesiąca oraz są o wiele tańsze od dużo dłuższych studiów podyplomowych. Dla kogoś, kto chce zacząć prace w zupełnie niezwiązanej z poprzednim miejscem pracy specjalizacji, mogą okazać się niezadowalające. Wartościowe za to okażą się na pewno dla tych, którzy chcą przyswoić informacje z konkretnej dziedziny, niezbędne np. do zajęcia bardziej odpowiedzialnego stanowiska. Duża ilość kursów w CV będzie dla pracodawcy sygnałem o naszej chęci samodoskonalenia się i podnoszenia umiejętności.

Kursy powinny dostarczać ugruntowane kompetencje praktyczne i przygotować nas do zdania egzaminu z jak najwyższą liczbą punktów. Przy ich wyborze warto więc zwrócić uwagę na opinie o szkole lub kursie oraz statystyki dotyczące zdawalności. Z danymi dotyczącymi MindStream zapoznać się możesz na https://mindstream.pl.

Niezależnie od tego, czy wybierzemy studia podyplomowe lub zdecydujemy się zrobić kurs dokształcający, pamiętajmy o dokładnym zapoznaniu się listą dotyczącą korzyści z nich płynących. Starajmy się kłaść nacisk na rozwijanie zdolności praktycznych, bo to właśnie na nie, najczęściej zwracają uwagę rekruterzy. Nie zapomnijmy też o zaznajomieniu się z renomą firmy przeprowadzającej szkolenia bądź prowadzącej rekrutację na studia podyplomowe.

--- Artykuł sponsorowany ---


test