Układanie przewodów elektrycznych w domu. O czym należy pamiętać?

  • 09.09.2019 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Układanie przewodów elektrycznych w domu. O czym należy pamiętać?

Wbrew temu co mogą próbować wmówić nam niedzielni majsterkowicze, prawidłowy montaż przewodów elektrycznych w mieszkaniu lub budynku mieszkalnym nie jest zadaniem tak prostym jak mogłoby się wydawać, pod uwagę wziąć należy bowiem wiele aspektów, o których mogliśmy do tej pory nawet nie mieć pojęcia. Aby ułatwić naszym czytelnikom instalację okablowania, w ramach niniejszego artykułu przybliżymy kwestie, które należy wziąć pod rozwagę układając przewody w poszczególnych pomieszczeniach. Zapraszamy do lektury!

Przede wszystkim zadbać powinniśmy, aby wszelkiej maści odbiorniki, gniazdka i wyłączniki zlokalizowane były w łatwo dostępnym miejscu, a sam system umożliwiał rozbudowę o dalsze elementy w przypadku, gdy postanowimy przeprowadzić w naszym domu remont, zamontujemy w kuchni czy pokoju gościnnym dodatkowe urządzenia elektryczne, jak również gdy postanowimy całkowicie zmienić image naszych czterech ścian. Eksperci zalecają, aby układając okablowanie i ukrywając je pod listwami podłogowymi czy też prowadząc je w ścianach postarać się wybiec myślami co najmniej o kilka lat naprzód. Najprostszym rozwiązaniem byłoby przyjrzenie się obecnemu układowi mieszkania i montaż kabli w taki sposób, aby były one jak najmniej widoczne, jednocześnie możliwie jak najefektywniej pełniąc swoją funkcję.

Nie jest to jednak rozwiązanie optymalne, bowiem co w sytuacji, gdy dzięki zastrzykowi gotówki będziemy w stanie całkowicie przearanżować lub rozbudować naszą przestrzeń mieszkalną? Okazać się wtedy może, że nieprawidłowo rozplanowany system elektryczny bez możliwości rozszerzenia go o kolejne kable, gniazdka, czy przełączniki skutecznie utrudnia nam podłączenie niezbędnych elementów użytkowych i dekoracyjnych, tym samym czyniąc nową przestrzeń niemalże bezużyteczną. W nadmienionej sytuacji pozostanie nam tylko i wyłącznie udać się po poradę do doświadczonego elektryka, jednakże przy odpowiednich i sięgających dalej niż na kilka kolejnych miesięcy do przodu planach możemy tego problemu w prosty sposób uniknąć.

Jeżeli jest to możliwe, warto w systemie uwzględnić od kilku do nawet kilkunastu obwodów, do których przypisanych będzie maksymalnie 10-15 odbiorników elektrycznych. Dlaczego jest to rozwiązanie pożądane? Spowoduje ono bowiem, że nawet w przypadku poważnej awarii prąd przestanie dopływać wyłącznie do niewielkiej części urządzeń i osprzętu znajdujących się w naszym domu, nie natomiast do wszystkich z nich.

Zaleca się także, aby poszczególne punkty systemu nie były ze sobą łączone po skosie ani też pod nadmiernie ostrym kątem, bowiem może to prowadzić do przecierania lub załamywania się kabli i tym samem doprowadzić do nieprawidłowego działania instalacji. Warto także łączyć ze sobą przewody w sposób punktowy, co oznacza, że biec one powinny od gniazdka do gniazdka. Znacznie ułatwi to konserwację oraz usuwanie ewentualnych usterek.

Tak oto przedstawiają się podstawowe zasady dotyczące montażu okablowania we własnym domu czy też mieszkaniu. Jeżeli tylko zastosujemy się do nich i poprzedzimy instalację systemu elektrycznego dokładnymi planami, jego eksploatacja będzie bez wątpienia samą przyjemnością! 

--- Artykuł sponsorowany ---


test