Przyczyny i rodzaje zatruć pokarmowych- jak się przed nimi chronić?

Zatrucia pokarmowe najczęściej powodowane są produktami spożywczymi, w których znajdują się bakterie, wirusy lub pasożyty. Objawami zatrucia jest najczęściej silny ból żołądka, wymioty i biegunka. Dodatkowo osłabia organizm i grozi odwodnieniem. Jak uchronić się przed zatruciem?
  • 19.06.2019 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Przyczyny i rodzaje zatruć pokarmowych- jak się przed nimi chronić?

Rodzaje zatruć pokarmowych.

Wyróżnia się trzy rodzaje zatruć pokarmowych: bakteryjne, wirusowe i grzybicze. Zatrucie bakterią salmonelli powoduje głównie ból żołądka oraz biegunkę, a także wymioty, gorączkę i dreszcze. Człowiek zaraża się salmonellą poprzez kontakt z żywnością zanieczyszczoną przez odchody zwierząt, np. drobiu, myszy i szczurów oraz przez produkty pochodzące od zakażonych zwierząt: jaja, mleko, mięso. Objawy ustępują zwykle po 6-72 godzinach, a bakterie są wydalane z kałem.

Zatrucie gronkowcem charakteryzuje się silnymi bólami brzucha, biegunką, wymiotami, a także uczuciem osłabienia. Objawy ustępują po około 6-12 godzinach po spożyciu pokarmu. Bakterie gronkowca szybko rozmnażają się w produktach uprzednio ugotowanych.

 Przy zatruciu jadem kiełbasianym objawami są: bóle głowy, niedowład mięśni twarzy lub podwójne widzenie. Objawy takie jak ból żołądka, zaparcia czy wymioty są niewielkie w przypadku tego zatrucia. Miejscem bytowania tych bakterii jest ziemia, człowiek może zarazić się nimi poprzez spożycie konserw jarzynowych, mięsnych, rybnych oraz mięso wędzone i peklowane.

Leczenie zatruć wywołanych bakteriami polega głównie na podawaniu płynów, aby zapobiec odwodnieniu. Można sięgnąć po preparaty nawadniające dostępne w aptekach. Pomocne są także probiotyki, które wspomagają florę bakteryjną jelit. Jeśli objawy nie ustąpią w ciągu kilku dni, należy zgłosić się do lekarza, ponieważ potrzebny może być antybiotyk.

Wirusowe zatrucia pokarmowe dotyczą najczęściej dzieci, objawiają się wymiotami i biegunką. W tym przypadku nie wolno dopuścić do odwodnienia. Zatrucia pokarmowe grzybicze występują m.in. gdy spożyte zostaną produkty zawierające pleśń. Nie należy jeść produktów, które mają widoczną zielonkawą pleśń.

Jak zapobiegać zatruciom pokarmowym?

  • Należy przestrzegać podstawowych zasad higieny.
  • Należy przechowywać oddzielnie produkty surowe i produkty gotowe do spożycia.
  • Nie należy jeść produktów rozmrożonych i ponownie zamrożonych.
  • Jaja należy sparzyć wrzątkiem, zanim włoży się je do lodówki.
  • Nie wolno jeść mięsa niewiadomego pochodzenia oraz mięsa surowego, niedogotowanego lub niedopieczonego.
  • Lodówka powinna być regularnie myta.
  • Nie należy spożywać produktów po upływie daty przydatności do spożycia.

Materiał zewnętrzny


test