Dobre jedzenie i aktywność fizyczna kluczem do walki z otyłością. Jak zmienić swoje nawyki?

Polacy mają problemy z otyłością. Pokazują to ostatnie badania, które wyraźnie świadczą o konieczności zmiany codziennych nawyków. I nie jest do zadanie nie do wykonania.
  • 25.09.2019 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Dobre jedzenie i aktywność fizyczna kluczem do walki z otyłością. Jak zmienić swoje nawyki?

Polska w czołówce

Nasz kraj ma duże problemy z otyłością. Pod tym względem znajduje się na piątym miejscu na świecie. Z chorobą tą zmaga się 64% mężczyzn i 49% kobiet. Polskie dzieci należą natomiast do najszybciej tyjących w Europie. Z tym problemem mierzy się już 22% osób w wieku szkolnym. Dane te są niepokojące i są konsekwencją naszego trybu życia. Żyjemy w pośpiechu, mało śpimy, nie mamy czasu na przyrządzanie posiłków, przez co wybieramy tanie półprodukty – to największe grzechy polskiego społeczeństwa. Otyłości nie można lekceważyć. Prowadzi ona bowiem do licznych chorób, m.in. do cukrzycy, miażdżycy, problemów z nadciśnieniem, czy zawału serca. Jeśli nic z tym nie zrobimy, to za kilkanaście lat z otyłością będzie walczył co czwarty mieszkaniec Ziemi. Jak można temu zaradzić?

Dobre jedzenie to pełnowartościowe jedzenie

Jeśli chcemy walczyć z otyłością, musimy zacząć od zmiany naszych codziennych nawyków. Podstawą zdrowego odżywiania nie będą wcale produkty oznaczone jako „eko”. Wystarczy, że zaczniemy jadać regularnie, przynajmniej pięć posiłków dziennie. Pozwoli nam to ustabilizować pracę organizmu, co przełoży się na szybszy metabolizm. Nasze posiłki powinny być urozmaicone. Nie może zabraknąć w nich produktów zbożowych, mleka, warzyw i owoców, mięsa, czy ryb. Każda z tych kategorii jest bardzo ważna dla naszego organizmu i dostarcza nam niezbędne substancje odżywcze. Zdrowe odżywianie nie wiąże się także z całkowitą rezygnacją ze słodyczy. Unikajmy sklepowych słodkości, które pozbawione są składników odżywczych. To tylko puste kalorie, które odkładają się w tkance tłuszczowej. Jeśli chcemy już zjeść coś słodkiego, lepiej będzie jak przygotujemy deser samodzielnie. W internecie nie brakuje także przepisów na zdrowe, dietetyczne słodkości. W ferworze przygotowywania zdrowych posiłków nie możemy jednak zapominać o właściwym nawadnianiu naszego organizmu. Dorosły człowiek powinien dziennie wypijać około dwóch litrów wody. Każdy ubytek płynów w naszym organizmie musi być uzupełniany, abyśmy mogli prawidłowo funkcjonować. Zdrowe odżywianie nie wiąże się z tym, że musimy zrezygnować ze stołowania się na mieście. Wystarczy tylko znaleźć restaurację, która oferuje posiłki bogate w substancje odżywcze. A takich w Polsce jest coraz więcej. Tutaj znajdziesz jedną z nich https://nabe.pl/pl/. Musimy tylko dobrze poszukać. Dobre restauracje bez problemu informują klientów o tym, jakich składników użyto do przygotowania potrawy. Chętnie też przygotowują dania z myślą o osobach uczulonych na gluten czy laktozę. Jeśli więc połączymy odżywianie z regularną aktywnością fizyczną, możemy uniknąć przykrych konsekwencji otyłości.

Materiał partnera


test