Kurs pierwszej pomocy to nie tylko teoria, ale i praktyka

Kurs pierwszej pomocy cieszy się w naszym kraju sporą popularnością. Mimo to wiele osób boi się na niego wybrać. Dlaczego? Jedni obawiają się zbyt dużej ilości materiału do przyswojenia, a inni, że nie podołają opanowaniu stresu w sytuacji awaryjnej. Sprawdzamy więc jak wygląda takie szkolenie zarówno na poziomie podstawowym jak i zaawansowanym.
  • 25.09.2019 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Kurs pierwszej pomocy to nie tylko teoria, ale i praktyka

Kurs pierwszej pomocy – jak wygląda nauka

Kursy pierwszej pomocy będą się od siebie różniły w zależności od jednostki organizującej. Każdy bowiem ma możliwość inaczej zaplanować czas szkolenia. Ten ostatni również może być zmieniany. Szkolenia często mają formę jednodniową, a także dwudniową. Niektóre akademie opisują je z kolei jako kilkugodzinne. Wszystko uzależnione jest od tego ile materiału zostało zaplanowane do przyswojenia. Podstawa programowa powinna wszędzie być taka sama, ponieważ jest ona opisana w przepisach prawnych obowiązujących w naszym kraju.

Kurs pierwszej pomocy – teoria, a za nią praktyka

Kurs pierwszej pomocy różni się od innych zagadnień tym, że tutaj nic nie kończy się na teorii. Owszem, jej jest całkiem sporo. Zwłaszcza dla tych, którzy do tej pory nie mieli żadnej styczności z zagadnieniami opieki przedmedycznej, czy ściśle medycznej. Muszą oni nauczyć się podstaw takich jak: ogólna ocena stanu zdrowia poszkodowanej osoby, wykonanie telefonu alarmowego powiadamiającego odpowiednie służby ratunkowe. Do tego dochodzą dalsze kroki takie jak podjęcie w razie potrzeby resuscytacji krążeniowo-oddechowej, a także ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Te dwie czynności są ogromnie ważne, ponieważ ich wykonanie może uratować czyjeś zdrowie i życie. Kurs pierwszej pomocy dokładnie określa wszystkie te czynności. Najpierw instruktorzy przedstawiają teorię, a następnie wdrażają ja w praktykę. Dzieje się tak za sprawą licznych ćwiczeń, które opierają się głównie na udziale w scenkach. Wówczas jeden z kursantów udaje ofiarę, a kolejny musi podjąć czynności pomocy przedmedycznej. Organizatorzy tacy jak  https://www.transmedyk.pl/kurs-pierwszej-pomocy/ skupiają się jednak nie tylko na osobach początkujących. Swoją ofertę kierują również do osób ściśle związanych z medycyną lub będących w szeregach personelu medycznego. Takie osoby z racji wykonywanych zawodów kursy podstawowe mają już dawno za sobą. Dla nich są te zaawansowane, na których również funkcjonuje zarówno teoria jak i praktyka. Są one jednak rozbudowane o bardziej specjalistyczne zagadnienia. Do nich może należeć podawanie leków, czy też tamowanie krwotoków.

Materiał partnera


test