Dobre przykłady użytkowania odnawialnych źródeł energii u osób indywidualnych

Wiele osób marzy o samowystarczalności energetycznej. Współcześnie dzięki odnawialnym źródłom energii ten scenariusz jest możliwy do zrealizowania. Jednakże dzisiaj chcemy Wam przedstawić właściciela, który w temacie samowystarczalności i ekologii poszedł kilka kroków dalej. Poznajcie gospodarstwo rolne sołtysa Mirosława Pertkiewicza znajdujące się we wsi Błądkowo w powiecie Łobeskim, które samo produkuje energię, ogrzewanie i ekologiczną żywność, ma własne ujęcie wodne oraz przydomową oczyszczalnię ścieków.
  • 09.09.2019 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Dobre przykłady użytkowania odnawialnych źródeł energii u osób indywidualnych

 

Wszystko zaczęło się od marzenia…

 

Pan Mirosław z racji swoich obowiązków zawodowych jest częstym gościem za naszą zachodnią granicą. W tej sytuacji nie uszło jego uwadze, jak dynamicznie rozwijają się w Niemczech odnawialne źródła energii - i to nie tylko w przypadku dużych przedsiębiorstw, ale również w indywidualnych gospodarstwach domowych. Jego marzeniem było, aby pewnego dnia w naszym kraju było podobnie. Dlatego, kiedy tylko pojawiła się taka możliwość, jego gospodarstwo stało się prosumentem, który produkuje i wykorzystuje samodzielnie wytworzoną energię.

 

Instalacja fotowoltaiczna

 

Gospodarstwo Pana Mirosława zajmuje się produkcją roślinną oraz zwierzęcą, dlatego też jego zapotrzebowanie na energię jest znaczne. W tej sytuacji montaż paneli fotowoltaicznych był naturalną decyzją. Posiadana przez niego instalacja prosumencka jest największa w całym województwie zachodniopomorskim. Ma moc 20kW, co w praktyce oznacza, że rocznie produkuje ponad 20 000 kWh. Nadmiar wyprodukowanej energii zostaje przesłany do zakładu energetycznego, który w przypadku prosumentów pełni funkcję podręcznego magazynu. Gospodarstwo wykorzystuje ją wtedy, gdy jej potrzebuje.

 

Panele fotowoltaiczne zamontowane na nieosłoniętym pomieszczeniu gospodarczym dostarczają prąd, ogrzewanie (realizowane przez wysokiej jakości folie grzewcze) i ciepłą wodę użytkową (ogrzewacze wody) do budynku mieszkalnego.

 

Aby oszczędności wynikające z zastosowania odnawialnych źródeł energii były jak najwyższe, Pan Mirosław poddał budynek mieszkalny termomodernizacji. Wymienione zostały drzwi i okna, wykonano też docieplenie murów. W planach jest również wymiana posiadanego pieca na ekologiczną pompę ciepła. Pan Mirosław szacuje, że jego roczne rachunki za prąd oscylują obecnie w okolicach 160 zł, a zwrot z inwestycji nastąpi po około 7-8 latach. Stanie się tak dzięki doskonałemu dopasowaniu instalacji do potrzeb gospodarstwa. Zdaniem wójta to najważniejsze kryterium, jakie powinno się wziąć pod uwagę, planując tego rodzaju inwestycję.

 

Dofinansowanie

 

Na instalację fotowoltaiczną w Błądkowie właściciel pozyskał 40 proc. dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach I edycji programu „Prosument”. Nie ukrywa, że zdecydował się na tak dużą inwestycję tylko dzięki otrzymanemu wsparciu. Planowaną instalację pompy ciepła również planuje zrealizować z dotacją 30 proc. pozyskaną z programu „Czyste powietrze”.

 

UWAGA KONKURS!

 

Mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, którzy posiadają własną instalację OZE, zapraszamy do udziału w konkursie „Pokaż swoje OZE!”. Opisz nam rozwiązania, z których korzystasz, a także ich osiągi w maksymalnie 200 słowach. Do opisu dołącz zdjęcie z instalacją i całość prześlij na adres: [email protected].

 

Najciekawsze historie opublikujemy na www.chronmyklimat.pl oraz na fan page’u serwisu na Facebooku. Wszystkie przesłane zgłoszenia wezmą udział w losowaniu nagród - zapraszamy do udziału w konkursie! Wspólnie promujmy wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w domach i małych przedsiębiorstwach.

--- Artykuł sponsorowany ---


test