Refluks u dzieci – jak sobie z nim radzić?

Refluks u dziecka wpływa negatywnie na życie całej rodziny. Rodzice zamartwiają się, że nie mają oni wpływu na to co dzieje się z pociechą, a z kolei dziecko męczy się, gdyż nie jest w stanie utrzymać pokarmu w żołądku. Czy istnieją sprawdzone metody wspierające tę dolegliwość?
  • 16.07.2019 18:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Refluks u dzieci – jak sobie z nim radzić?

Refluks u dziecka – skąd się bierze

Refluks u dzieci oznacza cofanie się pokarmu do przełyku. Wiąże się to ze znacznym dyskomfortem dla pociechy. Objawy refluksu u dzieci są ściśle związane z niewłaściwym działaniem zwieracza przełyku, który znajduje się na dole. Jako, że zwieracz nie trzyma właściwie, kwaśna treść znajdująca się w żołądku oraz jelitach cofa się. Kiedy problem ten nie zostaje leczony, można doczekać się poważnych konsekwencji związanych z błoną śluzową przełyku.

Objawy refluksu u dziecka to między innymi zgaga, nieprzyjemne odbijanie się, brzydki zapach z buzi, trudności w przełykaniu, odczuwanie cofania się jedzenia bądź pełnego brzucha. Objawy dolegliwości to także suchy kaszel oraz świszczący oddech. Można mówić również o uczuciu dyskomfortu w klatce piersiowej, zapaleniu dziąseł, spadku wagi, krwawieniu z górnego odcinka układu pokarmowego i innych. Jak pomóc, kiedy występuje refluks u niemowlaka?

 

Refluks u dzieci – leczenie

Kiedy refluks występuje u dzieci należy zastosować odpowiednie leczenie. Niemoc często przyprawia rodziców o zły nastrój, a poczucie bezsilności potrafi odebrać przyjemność z wychowania pociechy. Dostępne są jednak specjalne środki, których specyfiką jest zagęszczenie treści pokarmowej, która występuje w żołądku. Kolejnym zadaniem leków jest neutralizacja kwasu żołądkowego oraz szybsze pozbywanie się pokarmu z żołądka. Są to jednak środki, które można zastosować dopiero, kiedy dziecko ukończy parę lat. Niemowlęta często zmagają się z tą dolegliwością i objawia się to u nich ulewaniem po posiłku. Pozbywanie się nadmiaru pokarmu po wypitym z piersi matki mleku jest czymś normalnym, jednakże nie może się to zdarzać w dużych ilościach oraz dosłownie po każdym piciu. W przypadku niemowląt nie ma skutecznej metody leczenia, z reguły istnieje konieczność zmiany sposobu karmienia dziecka. Może to dotyczyć zarówno mleka matki, jak również mleka modyfikowanego. Refluks u dzieci jest chorobą ciężką do wyleczenia, gdyż dostępne leki nie zostały jeszcze dokładnie przebadane pod względem ich skuteczność, z tego względu, że niewielu rodziców się na nie decyduje.

Materiał zewnętrzny


test