Konsekwencje nieprawidłowego użytkowania soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe od lat stanowią niezwykle komfortowy sposób korekcji wady wzroku. Z roku na rok doskonalona jest technologia ich konstruowania, stają się coraz bezpieczniejsze i lepiej dopasowane do fizjologii i budowy anatomicznej oka. Jednakże nawet najnowocześniejsza soczewka wymaga od użytkownika dyscypliny w codziennej higienie. Nieprzestrzeganie zasad użytkowania może skutkować mniej lub bardzie poważnymi dolegliwościami narządu wzroku.
  • 17.04.2019 08:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Konsekwencje nieprawidłowego użytkowania soczewek kontaktowych

Wygoda i komfort

Kiedy osoba nosząca dotychczas okulary sięgnie pierwszy raz po soczewki kontaktowe i na "własnym oku" poczuje jaki komfort daje ich użytkowanie zwykle nie ma ochoty wracać do tradycyjnych szkieł korekcyjnych. Soczewki kontaktowe, leżąc bezpośrednio na gałce ocznej zapewniają nieporównywalnie wyższą jakość widzenia, a brak konieczności troszczenia się o zsuwające się z nosa oprawki okularów daje ogromną wygodę. Jednymi z najczęściej wybieranych soczewek są soczewki kontaktowe miesięczne, których zaletą jest przystępna cena i szeroki zakres mocy. Tego typu soczewki mają jednak określone wymogi jeśli chodzi o codzienne użytkowanie.

Zasady użytkowania i najczęściej popełniane błędy

Soczewki kontaktowe miesięczne przeznaczone są do noszenia w trybie dziennym, co oznacza że codziennie, bezwzględnie muszą trafić do pudełeczka z płynem dezynfekującym. Nieprzestrzeganie tej zasady wiąże się z ich przesuszeniem i utratą elastyczności. Reguła ta prowadzi do kolejnej - w soczewkach tych absolutnie nie wolno spać! Soczewki kontaktowe miesięczne przed spaniem powinny być oczyszczone mechanicznie przez pocieranie opuszką palca czystych rąk, przy użyciu płynu do soczewek. Następnie umieszcza się je w czystym pojemniku i zalewa kolejną porcją czystego, sterylnego płynu do soczewek. Omawiany typ soczewek, jak sama nazwa wskazuje przeznaczony jest do noszenia przez miesiąc. Pomimo tego wielu użytkowników odkłada wymianę soczewek na nowe nawet o kilka tygodni. Zbyt stare soczewki tracą swe właściwości takie jak nawodnienie, elastyczność i przepuszczalność, co oczywiście jest niebezpieczne dla wzroku.

Dolegliwości wynikające z błędów w użytkowaniu soczewek

Nieprzestrzeganie wymienionych zasad użytkowania sprawia, że soczewki stopniowo przestają być bezpieczne dla oczu. Soczewki kontaktowe miesięczne, które nie są odpowiednio oczyszczane i dezynfekowane, wyjmowane i zakładane są brudnymi rękoma, są zbyt długo noszone w ciągu dnia lub pozostają na gałce ocznej podczas snu, a także są używane po terminie przydatności mogą powodować niżej wymienione dolegliwości.
· Uczucie suchości oka.
· Podrażnienia otarcia i skaleczenia powierzchni gałki ocznej.
· Schorzenia takie jak zapalenie spojówek, jęczmień i gradówka, stan zapalny rogówki i trwałe jej uszkodzenie, zmiany zwyrodnieniowe.

Częstokroć niewłaściwe użytkowanie soczewek, poprzez wystąpienie wymienionych dolegliwości, prowadzi do konieczności całkowitej rezygnacji z noszenia soczewek kontaktowych. Z pewnością nie warto podejmować takiego ryzyka.

Materiał zewnętrzny


test