Zapalenie spojówek - co warto wiedzieć?

Zapalenie spojówek to dolegliwość zwana również chorobą czerwonych oczu.
  • 28.06.2022 09:40
  • Autor: Grupa Tipmedia
Zapalenie spojówek - co warto wiedzieć?

 To dość często występujący stan zapalny, a dokładniej zapalenie oka. Poznaj najczęstsze przyczyny oraz objawy tej choroby. Przekonaj się, kiedy warto udać się do lekarza i jak wygląda leczenie zapalenia spojówek.


 


 

Przyczyny i objawy zapalenia spojówek


 

Najczęstszą przyczyną zapalenia spojówek jest infekcja wirusowa lub bakteryjna, która wywołuje zapalenia zakaźne. Drugą przyczyną jest reakcja alergiczna wywołująca zapalenie alergiczne narządu wzroku. To dość kłopotliwa choroba, ponieważ w jej trakcie oczy mogą intensywnie łzawić i swędzieć. Bywają również obrzmiałe lub zaczerwienione. Produkowana może być również lepka lub wodnista wydzielina, ponieważ zapalenie oka obejmuje spojówkę. Jest to przezroczysta błona śluzowa, która pokrywa białą część oka.


 

Leczenie oka w przypadku zapalenia spojówek


 

W większości przypadków zapalenie spojówek to niegroźna choroba, która trwa kilka lub kilkanaście dni. Zazwyczaj sama ustępuje, jednak w niektórych przypadkach może wymagać leczenia. W tym celu stosuje się krople z antybiotykiem lub leki antyhistaminowe, które wyróżnia wygodna i precyzyjna forma podania.


 

W przypadku lekkiego zapalenia spojówek można stosować domowe sposoby, które zmniejszają dolegliwości związane z chorobą. W tym celu doskonale sprawdzą się okłady z zaparzonego rumianku, ale i przemywanie nim oczu. Wspomniane objawy można także zredukować, stosując nawilżające krople do oczu. Produkt ten w wielu przypadkach zawiera ektoinę, hialuronian sodu i wiele innych. Substancje te łagodzą, nawilżają i koją podrażnione oczy. Ciekawą propozycją są również sztuczne łzy, ale również unikanie alergenu w przypadku zapalenia wywołanego reakcją alergiczną. Jeśli jest to niemożliwe, warto sięgnąć po leki przeciwalergiczne, które redukują znaczną część objawów związanych z alergią. Jednocześnie ich stosowanie pomaga znacznie szybciej uporać się z zapaleniem oczu.


 

Kiedy warto udać się do lekarza? Do specjalisty należy udać się, gdy zapalenie oka trwa około dwóch tygodni i nie ustępuje. Do wizyty pacjenta powinien skłonić także: silny ból, zaburzenia widzenia, bardzo intensywna wydzielina, twarda gałka oczna, silny światłowstręt, nudności lub wymioty.


 


 

Czas na skuteczną profilaktykę!


 

W przypadku zapalenia spojówek ważna jest właściwa higiena, jak i profilaktyka. W tym celu warto korzystać z jednorazowych ręczników w miejscach publicznych, a także często myć ręce. Należy unikać dotykania twarzy w obrębie oczu, gdyż w ten sposób można szybko i niepostrzeżenie zakazić się chorobą. Natomiast osoby zmagające się z alergicznym zapaleniem oczu mogą nosić jednodniowe soczewki kontaktowe od acuvue.pl, które skutecznie ograniczają ekspozycję na alergen. Dodatkowo zwiększają one komfort widzenia oraz nawilżenia oczu, co z pewnością doceni niejeden użytkownik tego produktu. Postaw na nowoczesne soczewki kontaktowe wykonane z innowacyjnych materiałów, którymi można korygować nawet bardzo skomplikowane wady wzroku.

materiał partnera


test