Jelenia Góra - miasto pełne zabytków i górskich atrakcji

Jelenia Góra, historyczne miasto Dolnego Śląska, położona jest malowniczo w Kotlinie Jeleniogórskiej i otoczona z czterech stron górami. To doskonała baza wypadowa w owe góry, a także zakątek pełen fascynujących zabytków i oczywiście cenione uzdrowisko. Co warto zobaczyć w mieście i okolicy? Jak spędzić czas aktywnie i gdzie szukać komfortowego noclegu po dniu pełnym ważeń? Poznaj najlepsze propozycje klubu travelowego Travelist.pl!
  • 22.01.2019 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jelenia Góra - miasto pełne zabytków i górskich atrakcji

Niejeden hotel Jelenia Góra ma w swojej ofercie…

To prawda! Baza noclegowa Jeleniej Góry – jak przystało na miasto o dużych walorach turystycznych – jest wciąż poszerzana i zdecydowanie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających.

Godnym polecenia obiektem jest m.in. Mercure Jelenia Góra***. Mieści się w centrum miasta, w otoczeniu jego największych atrakcji i zabytków. Oferuje wygodne, dobrze wyposażone pokoje, a także saunę, ogrzewany basen i gabinet kosmetyczny. Jest też miejsce do zabawy dla najmłodszych gości i restauracja serwująca pyszne posiłki.

Innym wartym rozważenia miejscem jest Pałac Wojanów. Zabytkowa budowla, której początki sięgają XVI wieku, otoczona jest romantycznym parkiem krajobrazowym. Z jej okien rozciągają się wspaniałe widoki nie tylko na ów park, ale także na góry. Apartamenty i pokoje kuszą starodawnym klimatem i zabytkowymi meblami, ale oczywiście nie brakuje w nich udogodnień na miarę XXI wieku. Do dyspozycji gości oddane są takie atrakcje jak m.in. basen wewnętrzny, jacuzzi, sauny, solarium, gabinet masażu, gabinety spa i sala fitness. Ponadto na miejscu można wypożyczyć rowery i zagrać w tenisa na profesjonalnym korcie.

Jelenia Góra i okolice słyną z licznych pałaców, zamków i warowni. Nietrudno więc znaleźć miejsca noclegowe w tego typu obiektach. Kolejnym z nich jest Pałac Paulinum***. Nieco młodszy od poprzednika, bo wzniesiony w XIX wieku, zachwyca swoją neorenesansową architekturą, a także położeniem w urokliwej, spokojnej okolicy, z dala od gwaru miasta. Można tutaj spędzić czas w kameralnej atmosferze, korzystając m.in. ze strefy wellness z sauną, jacuzzi, grotą solną i siłownią. Ponadto na terenie pałacu działają spa i gabinet masażu. Pałacowa restauracja specjalizuje się w daniach kuchni staropolskiej i europejskiej.

Atrakcje miasta i okolicy

Jelenia Góra to miasto naszpikowane wysokiej klasy zabytkami. W samym tylko Śródmieściu jest ich kilkadziesiąt. Przepiękna bazylika mniejsza św. Erazma i Pankracego, mury obronne z basztami, klasycystyczny ratusz i oczywiście wspomniany pałac Paulinum – to zaledwie kilka propozycji do zwiedzenia.

Z kolei w Cieplicach, stanowiących uzdrowiskową część miasta, znajdują się m.in. zabytkowy park zdrojowy z zespołem pałacowym, pawilon spacerowy i klasztor cystersów. Zdecydowanie największym zabytkiem i jednocześnie atrakcją dzielnicy Sobieszów jest zamek Chojnik, wznoszący się na szczycie o tej samej nazwie, na obszarze ochrony ścisłej, będącym eksklawą Karkonoskiego Parku Narodowego.

Jak już zostało nadmienione, Jelenia Góra otoczona jest z czterech stron górami. Są to Góry Izerskie, Kaczawskie, Karkonosze i Rudawy Janowickie. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Gór Izerskich są: Wysoka Kopa i Wysoki Kamień. Decydując się natomiast na przemierzanie karkonoskich szlaków, bez wątpienia trzeba dotrzeć na Śnieżkę (najwyższy szczyt w Karkonoszach) i Szrenicę. Na obszarze tym mieszczą się również malownicze wodospady – najbardziej znane to wodospady Szklarki i Kamieńczyka.

Niesamowity górski klimat i ogrom atrakcji, jakie czekają na przybywających do Jeleniej Góry i w okolice sprawia, że chce się tutaj zostać na dłużej. Warto rozważyć co najmniej kilkudniowy pobyt!

--- Artykuł sponsorowany ---


test