Jak naprawić zniszczone elementy drewniane?

Drewno wygląda pięknie w każdym pomieszczeniu – nieważne, czy lubimy otaczać się antykami, czy wolimy nowoczesne wnętrza, elementy drewniane nadają wnętrzu domowego charakteru. Jest to jeden z najstarszych materiałów, z jakich wykonujemy meble i inne przedmioty, a przy tym dający mnóstwo możliwości. Niestety, jego wadą jest to, że jeżeli o nie nie dbamy, może ulegać zniszczeniu. Jak sobie z tym radzić?
  • 09.04.2020 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak naprawić zniszczone elementy drewniane?

Elementy drewniane: odpowiednia konserwacja to podstawa

Z przedmiotami codziennego użytku jest tak samo, jak ze zdrowiem – lepiej zapobiegać, niż leczyć – czy w tym wypadku: naprawiać. Drewno jest materiałem chłonnym, do tego wrażliwym na warunki atmosferyczne, dlatego podstawą pielęgnacji elementów drewnianych jest odpowiednie zabezpieczenie ich przed wpływem słońca czy deszczu. Jest to szczególnie istotne w miejscach, w których zależy nam na eksponowaniu faktury drewna, bez lakierowania czy malowania. Popularnym sposobem impregnacji elementów z drewna jest nasączanie olejem lub bejcowanie. Drobne elementy drewniane używane w domu można olejować nawet zwykłym olejem rzepakowym, ale blaty kuchenne czy inne duże, silnie użytkowane powierzchnie lepiej nasmarować specjalnym olejem.

Elementy drewniane – naprawa czy wymiana?

Zdarza się, że mimo odpowiedniej dbałości elementy drewniane ulegają w końcu zniszczeniu. Na szczęście łatwo można je naprawić lub wymienić. Jeżeli nie potrafimy wykonać naprawy samodzielnie, warto wezwać stolarza, np. https://stolmar.co.pl. Warto jednak wiedzieć, że wiele napraw można wykonać samodzielnie – szczególnie, jeżeli elementy drewniane się rozkleją lub zarysują. Drewno dobrze przyjmuje klej, więc jeżeli rozwarstwi nam się deska lub obluzuje noga od krzesła, wystarczy użyć specjalnego kleju stolarskiego. Dobrze też mocno docisnąć do siebie klejone części. Trudniejsze jest wykonanie elementów drewnianych od zera – powinny być wykonane z odpowiedniego gatunku drzewa, a do tego takie prace wymagają dobrych narzędzi. Zlecenie wykonania takich części stolarzowi jest wtedy lepszym pomysłem, niż próba samodzielnej obróbki.

--- Artykuł sponsorowany ---


test