Dobre wino – jak je rozpoznać w trakcie zakupu? Podpowiadamy!

Problem z zakupem dobrego wina nie jest niczym nowym. Odkąd ten trunek stał się popularny większość z nas kupuje go bez większej analizy tego co zostało umieszczone na etykiecie. Sprawdzamy jedynie czy wino zostało określone jako słodkie, półsłodkie, wytrawne, półwytrawne. Reszta staje się dla nas nieistotna. Niestety właśnie przez to przy piciu wybranego produktu przychodzi rozczarowanie. Jak się okazuje zapobiec mu można znając kilka podstawowych zasad.
  • 20.07.2020 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Dobre wino – jak je rozpoznać w trakcie zakupu? Podpowiadamy!

Dobre wino – poziom alkoholu

Osoby, które nie znają się na winach, a chcą je kupić powinny zwracać uwagę na kilka aspektów, które z łatwością mogą odnaleźć na etykiecie. Pierwszym z nich jest zawartość alkoholu w danym trunku. Przyjmuje się, że winem godnym uwagi jest to, które ma około 12 do 14.9%. Oczywiście są wyjątki od tej reguły, ale nie ma ich zbyt wielu. Mniejszą ilość alkoholu mogą mieć wina słodkie z późnych zbiorów, a także wina musujące. Z kolei większą zawartością alkoholu wyróżnia się Sherry i Porto. I to tyle. Tylko te wina powinniśmy wybierać podczas zakupów. Wszystko przez to, że poziom alkoholu wpływa na smak trunku, jego wyrazistość i poziom aromatów.

Zakup wina – sprawdź rocznik

Kolejną informacją, którą należy odszukać na etykiecie jest rocznik. Wbrew pozorom nie chodzi o to, by wino było stare. Wręcz przeciwnie. Większość win dostępnych na rynku powinna zostać spożyta do 3/4 roku od kiedy została zabutelkowana. Jak się okazuje wiele win, które możemy odnaleźć w sklepach w ogóle nie ma zamieszczonej informacji o roczniku. Właśnie takie powinno się omijać. Jeśli chcemy kupić wino starsze to postawmy na opinie specjalisty np. z https://zbawcy.pl/ lub wykwalifikowanego sommeliera. Co istotne, po zakupie takiego starszego wina należy mu zapewnić odpowiednie warunki dalszego leżakowania. W przeciwnym razie wino można zepsuć w ciągu kilku dni.

Dobre wina – opis pochodzenia

Następna informacja, na którą należy zwrócić uwagę to ta odnosząca się do miejsca produkcji trunku. Czy dokładniejsze dane tym lepiej. Zawarcie wiadomości jedynie o kraju pochodzenia niewiele będzie nam mówiła. Co dokładnie? To zależy od naszego stopnia wtajemniczenia jeśli chodzi o wina.

Materiał Partnera


test