Lecytyna sojowa – poznaj jej właściwości i zastosowanie

Związek chemiczny, jakim jest lecytyna sojowa występuje w każdym ludzkim organizmie i bierze udział w wielu procesach. Należy ona do grupy fosfolipidów i jej dodatkowe przyjmowanie wpływa pozytywnie na organizm człowieka.
  • 06.03.2019 08:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Lecytyna sojowa – poznaj jej właściwości i zastosowanie

Skąd bierze się lecytyna sojowa?

Oprócz tego, że występuje ona naturalnie w naszym organizmie pozyskiwana jest z nasion. Występuje przede wszystkim w ziarnach soi. Soja natomiast jest niezwykle odżywcza i bogata w białko. Soję bardzo często jedzą osoby, które są na diecie wegetariańskiej bądź wegańskiej. Właśnie dzięki soi, pozyskiwana z niej lecytyna sojowa posiada wiele składników odżywczych, dzięki czemu stosowana jest jako suplement diety. Warto wiedzieć, że lecytyna po raz pierwszy została wyekstrahowana z żółtek kurzych jaj. Dobrym źródłem tej grupy związków chemicznych są także podroby, kiełki pszenicy oraz suche nasiona roślin strączkowych. W niewielkich ilościach lecytyna sojowa jest obecna w rybach morskich oraz rzepaku. W ludzkim organizmie w składzie lecytyny sojowej jest cholina, która natomiast obejmuje wszystkie błony komórkowe w naszym organizmie. chroniących komórki nerwowe. Jest również niezbędna do syntezy neuroprzekaźnika mózgowego – acetylocholiny. Dlatego ważne jest, aby w naszym organizmie jej nie zabrakło.

Na co działa lecytyna sojowa?

Od samego urodzenia cholina, która zawarta jest w lecytynie sojowej jest bardzo ważna przy kształtowaniu się układu nerwowego. Tak wiec lecytyna sojowa wzmacnia pamięć, ogranicza stres oraz poprawia sprawność umysłową. Zapotrzebowanie na lecytynę sojową wzrasta wraz z wiekiem. Jak wiadomo z biegiem czasu, pamięć już nie jest tak dobra jak za młodych lat, stres jest wzmożony, a sprawność umysłowa może powoli się zmniejszać. Lecytyna sojowa pomaga utrzymać te jakże ważne dla człowieka zdolności. Lecytyna sojowa zwiększa także zdolność koncentracji. Również z upływem lat, nasz refleks i koncentracja także może spadać. Oprócz tego cholina, która jest zawarta w lecytynie sojowej ogranicza gromadzenie się cholesterolu. Osoby w ok. 45/50 roku życia są o wiele bardziej narażone na występowanie w niebezpiecznych ilościach cholesterolu, który nie jest tak łatwy do wyeliminowania. Zmusza do wielu wyrzeczeń, które są odmienne od dotychczasowych nawyków. Cholina pomaga w ograniczeniu gromadzenia się cholesterolu. Również właśnie cholina może zapobiegać powstawaniu depresji i pomóc utrzymać nas w dobrej kondycji psychicznej. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej http://overlack.com.pl/lecytyna-sojowa-rzepakowa-slonecznikowa-w-stalej-ofercie-overlack/. Wszystkie właściwości, które posiada lecytyna sojowa są człowiekowi bardzo przydatne, a nawet nie powinno doprowadzić się do jej niedoboru.

--- Materiał partnera ---


test