Wpływ automatyki na rozwój przemysłu

Automatyka przemysłowa, rozwija się bardzo dynamicznie. Wywiera ogromny wpływ na przebieg procesów produkcyjnych, w niemal każdej branży. Przedsiębiorstwa produkcyjne, zachęcone poprawą efektywności i wzrostem zysków, gotowe są zainwestować duże środki w automatyzację procesów.
  • 11.02.2020 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Wpływ automatyki na rozwój przemysłu

Postęp w automatyce - jak wpływa na rozwój przemysłu?

Automatyka przemysłowa jest jedną z gałęzi inżynierii elektromechanicznej. Można ją określić jako dział automatyki, skupiający się na zaopatrywaniu przemysłu w nowoczesne rozwiązania technologiczne, odpowiadające za automatyzację procesów przemysłowych wytwarzających różnorodne produkty. Nowoczesne rozwiązania z zakresu automatyki przemysłowej, możemy dziś spotkać niemal we wszystkich dużych fabrykach i przedsiębiorstwach w Polsce.

Rozwiązania automatyki przemysłowej obejmują wiele aspektów. Aplikacje (maszyny, linie technologiczne), biorące czynny udział w procesach zawierają komponenty automatyki. Są to m.in: urządzenia sterujące, kontrolne, pomiarowe, wykonawcze, a także systemy łączności, oprogramowanie odpowiadające za wizualizację i kontrolę wszelkich procesów oraz części, które stanowią elementy instalacji.

Urządzenia kontrolno-pomiarowe odgrywają kluczową rolę w systemach automatyki przemysłowej. Monitorują i nadzorują produkcję oraz generują raporty dotyczące procesów. Nieustannie kontrolują parametry, efektywność i warunki pracy. Pozytywnie wpływa to na stabilność procesów produkcyjnych. W przypadku, gdy zostaną wykryte jakiekolwiek nieprawidłowości lub niebezpieczeństwo, systemy kontroli wyłączą wszystkie urządzenia. Ponowne uruchomienie aplikacji następuje dopiero, gdy zostaną przywrócone prawidłowe parametry.

Równie ważnym elementem automatyki przemysłowej są sieci urządzeń, które wspomagają efektywność procesów produkcyjnych. Aby wszystkie urządzenia pracowały spójnie i prawidłowo wykonywały swoje zadania, niezbędne jest ich powiązanie, prawidłowe zaprogramowanie oraz integracja z pozostałymi systemami procesu produkcji.

Automatyka przemysłowa w przedsiębiorstwie

Na rynku znajdziemy coraz więcej rozwiązań, pozwalających na maksymalne zmechanizowanie procesów produkcyjnych, co pozwala na optymalizację wszystkich etapów wytwarzania produktów i przynosi firmie korzyści.

Linie produkcyjne coraz częściej składają się wyłącznie z maszyn, robotów czy systemów komputerowych.  Dla przedsiębiorstwa oznacza to zwiększenie jakości i efektywności produkcji, oszczędność czasu i obniżenie kosztów. Maszyny pracują szybko i większość z nich charakteryzuje się ciągłym cyklem pracy, co oznacza, że nie trzeba ich okresowo wyłączać. Działają według schematu powtarzalności i są bardzo dokładne, co minimalizuje ryzyko wystąpienia wad produkcyjnych, ubytków i błędów. Poza tym, maszyny mogą pracować tam, gdzie panują zbyt trudne lub niebezpieczne dla człowieka warunki. Istotnym czynnikiem w automatyzacji produkcji jest fakt, że wyspecjalizowany pracownik nadzoruje pracę urządzeń. Znacznie zwiększa to bezpieczeństwo.

Artykuł powstał we współpracy z AMG Automatyka.

Materiał partnera


test