Szybki rozwód – ile trwa postępowanie i co może na nie wpływać?

Szybki rozwód jest możliwy jedynie w sytuacji, kiedy małżonkom zależy na jak najszybszym zakończeniu związku. Wymaga to jednak odpowiedniego zachowania. Przede wszystkim należy unikać roztrząsania spornych kwestii i na kilka godzin zakopać topór wojenny.
  • 22.07.2021 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Szybki rozwód – ile trwa postępowanie i co może na nie wpływać?

Jak wygląda postępowanie w trakcie szybkiego rozwodu?

Jeśli mąż i żona pragną zakończyć małżeństwo w trakcie pierwszej rozprawy, mogą zdecydować się na tak zwany szybki rozwód Kraków to miasto w Polsce, gdzie liczba zakończonych małżeństw cały czas rośnie. W trakcie spotkania na Sali sądowej wymagane jest odpowiednie zachowanie, tylko wtedy można liczyć na szybkie potwierdzenie rozpadu pożycia małżeńskiego. Pierwszy i najważniejszy element to brak orzekania o winie. Przed sądem nie należy rozstrzygać kwestii spornych, gdyż to przedłuży postępowanie. Jeśli małżonkowie skoncentrują się na wypracowaniu odpowiedniego stanowiska, wszystko zakończy się bardzo szybko. Sądy bardzo chętnie rozstrzygają takie spawy i wydanie orzeczenia następuje już na przełomie kilku miesięcy. Dobre decyzje i właściwe postępowanie to z reguły efekt skorzystania z porad doświadczonego pełnomocnika. Zapoznaje się z całą sytuacją i jako osoba postronna (bez emocji) jest w stanie wypracować z małżonkami porozumienie.

Jakie czynniki przedłużają sprawę rozwodową?

Rozwód może zostać orzeczony już na pierwszej rozprawie, pod warunkiem, że małżonkowie postępują zgodnie z ustaleniami i na oczach sądu nie omawiają problematycznych i spornych kwestii. Rozprawa przeciąga się jeśli jeden z partnerów dąży do udowodnienia winy drugiej osoby i obarczeniu go pełną odpowiedzialnością za rozpad związku. Sądzenie się i rozstrzyganie o winie przyczynia się do opóźnienia wydania wyroku. W najgorszym wypadku uzyskanie rozwodu potrwa nawet kilka lat. Warto pamiętać także, że każda rozprawa wiąże się z dodatkowymi kosztami.

W przypadku, kiedy sąd nie posiada wniosku od obu małżonków o braku konieczności orzekania o winie, organ sprawiedliwości ma obowiązek ustalić, który z partnerów przyczynił się do zakończenia związku. W wyroku sądu muszą znaleźć się także ustalenia odnośnie powierzenia władzy rodzicielskiej, decyzja z kim zamieszkają dzieci małżonków oraz ustalenie wysokości alimentów. Problematyczne mogą okazać się także wspólne nieruchomości, prowadzenie firmy czy podział majątku.

Reasumując, szybki rozwód jest możliwy jedynie w sytuacji, kiedy małżonkowie dla dobra całej sprawy i chęci przyspieszenia postępowania decydują się na porozumienie, nie kłócą się na Sali rozpraw i nie zależy im na udowodnieniu winy drugiej osoby.


 

Materiał Partnera


test