Na czym polega czyszczenie silosów?

Silosy to ogromne zbiorniki, w których przechowuje się przeróżne artykuły – zarówno sypkie, jak i płynne. W odróżnieniu od magazynów, w których przechowywane są towary w opakowaniach, w silosach produkt ma bezpośrednią styczność ze ścianami – dlatego ważne jest dbanie o ich odpowiednią czystość. Jak wygląda czyszczenie silosów?
  • 17.04.2020 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Na czym polega czyszczenie silosów?

Czyszczenie silosów – główne sposoby

Silosy zwykle mają kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt metrów wysokości. Zwykle konieczne jest więc wezwanie firmy, w której pracują osoby z uprawnieniami do prac wysokościowych. Wybór metody czyszczenia silosu zależy od wielu czynników, takich jak materiał, z którego wykonany jest zbiornik, a także materiał, jaki był w nim przechowywany. Utrzymanie odpowiedniej czystości jest szczególnie istotne w wypadku silosów z artykułami spożywczymi, ale również przechowywanie cementu czy materiałów budowlanych wymaga czystych zbiorników. Dawnym, mozolnym sposobem czyszczenia silosów było ręczne mycie za pomocą szczotek. Obecnie częściej stosuje się mycie wysokociśnieniowe, pozwalające na szybkie i skuteczne czyszczenie nawet największych silosów.

Jak często przeprowadza się czyszczenie silosów?

W wielu wypadkach konieczne jest usunięcie zalegających resztek i osadów, szczególnie gdy w grę wchodzi czyszczenie silosu na mąkę lub zboże. Nawet minimalna wilgoć powoduje, że drobne cząsteczki tworzą grudki i osad, co po pewnym czasie może nawet prowadzić do zapchania podajnika. Niektóre firmy, takie jak https://makowskimis.eu/oferta/zbiorniki oferują usługi czyszczenia we współpracy z fachowcami konserwującymi zbiorniki.

W przypadku silosów na sypkie produkty spożywcze, takie jak mąka czy zboże zaleca się czyszczenie zbiorników przynajmniej raz w roku, choć w przypadku produktów zawierających dużo cukrów zaleca się czyszczenie silosów nawet co 2-3 miesiące. W przypadku materiałów budowlanych i chemii często można pozwolić sobie na rzadsze mycie silosów, choć dbanie o regularne usuwanie osadów i konserwacja zbiornika znacznie przedłuża jego żywotność.

--- Artykuł sponsorowany ---


test