Panele fotowoltaiczne alternatywą dla domu

Rosnące rachunki za prąd, czy częste awarie sprawiają, że zaczynamy rozglądać się za alternatywą dla standardowego dostarczania energii elektrycznej. Warto wtedy pomyśleć o odnawialnych źródłach energii.
  • 30.09.2019 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Panele fotowoltaiczne alternatywą dla domu

Od wody po słońce

Odnawialne źródła energii są coraz popularniejszą metodą produkcji energii elektrycznej. Ich udział w rocznym zapotrzebowaniu na prąd wynosi ok. 8%. Obecnie możemy korzystać z takich odnawialnych źródeł jak biomasa, wiatr, woda, czy słońce. Biomasa przeznaczona jest do wysokoefektywnego spalania w specjalnie zaprojektowanych kotłach. Składają się na nią wszelkiego rodzaju produkty pochodzenia rolniczego, leśnego, czy pozostałości z przemysłu drzewnego. Energię wiatrową pozyskuje się na fermach wiatrowych, bądź też w przydomowych elektrowniach. Turbiny wiatrowe wykorzystują prędkość wiatru, dzięki czemu w ciągu miesiąca są w stanie wygenerować od 150 do 350 kWh energii. Kolejnym ze źródeł energii odnawialnej są pompy ciepła. Wykorzystują one ciepło z wnętrza ziemi, które powstaje przy rozpadzie pierwiastków promieniotwórczych. Pompy ciepła bazują na obiegu termodynamicznym. W gruncie temperatura jest całym rokiem niezmienna, dzięki czemu możemy ogrzewać dom zarówno latem, jak i zimą. Pompy ciepła wymagają instalacji kolektorów pobierających energię ze słońca, bądź sond gruntowych. Ostatnim ze źródeł energii odnawialnej jest energia słoneczna. Jej popularność z roku na rok coraz bardziej rośnie. Instalację fotowoltaiczną możemy zamontować zarówno na dachu, jak i gruncie. Wszystko zależy od naszych możliwości.

Kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne

Zanim zdecydujemy się na wykorzystywanie energii słonecznej, zwróćmy uwagę na różnice pomiędzy kolektorami słonecznymi a panelami fotowoltaicznymi. Pierwsze z nich służą do przetwarzania energii słonecznej w celu podgrzania wody i domu. Panele fotowoltaiczne zaś służą do produkcji prądu z energii słonecznej. Prąd wytworzony przez te ogniwa jest stały, dlatego by mógł być wykorzystywany w domu, potrzebny jest inwerter, który zamieni go na prąd zmienny. Panele fotowoltaiczne to moduły złożone z kilku ogniw. Najdroższe dostępne moduły są monokrystaliczne. Wykonane są z jednego kryształu, dzięki czemu cechują się wysoką wytrzymałością. Możesz je sprawdzić np. tutaj http://ozetechnologia.pl/. Moduły polikrystaliczne zaś są zbudowane z krzemu, przez co ich cena jest niższa, ale jakość nie odbiega zbytnio od monokrystalicznych. Na cenę paneli fotowoltaicznych wpływ ma także ich moc oraz rodzaj komponentów. Inwestycje w popularne „solary” nie zwróci nam się prędko. Średni czas wynosi od 10 do 15 lat. Jednak oszczędności jakie generuje i niezależność, którą oferują każe rozważyć te rozwiązanie wszystkim tym, którzy chcą obniżyć swoje rachunki za prąd.

Materiał partnera


test