Co jest bardziej korzystne - zakup mieszkania na firmę czy prywatnie?

Wielu Polaków prowadzi firmy – czy to w formie działalności gospodarczej, czy różnego typu spółek. Nieraz stajemy przed dylematem zakupu nieruchomości. Może być ona w całości lub w części przeznaczona na potrzeby naszej firmy. Jak wtedy dokonać zakupu, by móc odliczyć podatek VAT? Co wpływa na prawo do odliczenia? W jakiej kolejności dokonywać konkretnych formalności? O tych tematach warto wiedzieć więcej, zanim podejmie się jakieś wiążące decyzje w zakresie zakupu mieszkania prywatnie lub na firmę.
  • 14.12.2021 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Co jest bardziej korzystne - zakup mieszkania na firmę czy prywatnie?

Zakup lokalu na firmę

Najbardziej korzystną opcją jest zakup nieruchomości w ramach prowadzonej działalności. Warto bowiem pamiętać, że lokal (mieszkanie czy inny) traktowany jest jak towar. A zatem nabycie takiego towaru na fakturę w ramach działalności generuje prawo do odliczenia podatku VAT. Wynika to z art. 86 ust. 1 ustawy VAT „w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego”.
Trzeba jednak pamiętać, że oprócz powiązania zakupu z prowadzeniem naszej firmy musimy jeszcze być czynnymi podatnikami VAT-u. Zgłoszenia takiego dokonuje się do urzędu skarbowego. Dopiero wtedy nabywamy prawa do rozliczania tego podatku, w tym do odliczenia go od zakupu mieszkania.
Należy jeszcze pamiętać o jednej ważnej zasadzie. Otóż 100% VAT-u będziemy mogli odliczyć, jeżeli cała nieruchomość będzie przeznaczona na działalność firmy. Gdy powierzchnia nieruchomości wyznaczona na prowadzenie naszej DG będzie mniejsza, wówczas odliczenie proporcjonalnie się zmniejszy. Dla przykładu: gdy 40% lokalu będzie na potrzeby firmy, to wówczas będziemy mieli prawo do odliczenia tylko 40% podatku VAT.

Zobacz również: Czy lepiej kupić mieszkanie na firmę, czy prywatnie?

Zakup mieszkania na przyszłą firmę

Możliwa jest także na gruncie prawa podatkowego sytuacja, gdy kupimy lokal jeszcze przed założeniem firmy, a i tak później będziemy mogli odliczyć naliczony podatek VAT. Jak tego dokonać? Otóż jeżeli nabycie i tak wiąże się z zakładaną w niedalekiej przyszłości działalnością – bo w nabywanej nieruchomości ma być prowadzona – to mamy związek między zakupem a działaniem firmy.
Należy jednak pamiętać o drugim warunku koniecznym do dokonania odliczeń, czyli do bycia zarejestrowanym płatnikiem podatku VAT. Tego jednak także można dokonać później, wskazując wsteczną datę rejestracji – wyznaczoną przed dokonanym zakupem nieruchomości. Po złożeniu druku VAT-R w taki sposób należy złożyć też deklaracje rozliczeniowe za minione okresy, wpisując podatek naliczony do zwrotu lub odliczenia. Dzięki temu sposobowi możemy kupić mieszkanie niby jako osoba prywatna, ale korzystając już z przywilejów związanych z odliczeniem firmowego VAT-u.

Zobacz również: Zakup mieszkania pod siedzibę firmy

Zakup mieszkania i wniesienie go w później do majątku firmowego

Ostatnią opcją jest zakup mieszkania prywatnie, przez osobę fizyczną. W tej sytuacji dopiero za jakiś czas w przyszłości wniesiemy nasz lokal do majątku firmowego. Należy jednak mieć na uwadze, że taka kolejność działań nie da nam już prawa do odliczenia podatku VAT. Jest to więc rozwiązanie najmniej sensowne i opłacalne, jeżeli faktycznie w nabywanej nieruchomości chcemy prowadzić nasze interesy firmowe.
Oczywiście zawsze warto rozważyć swoją indywidualną sytuację i podjąć decyzję, co dla nas jest najlepsze i najbardziej optymalne. Gdy mamy problemy z dokonaniem wyboru, czy mieszkanie kupić prywatnie, czy na firmę, warto wziąć pod uwagę konsultację z doradcą prawnym i/lub podatkowym.

Źródło: https://www.eporady24.pl/

--- Artykuł sponsorowany ---


test