Zwrot składki ubezpieczeniowej – kiedy to jest możliwe?

Zakup używanego samochodu wiąże się z przejęciem składki poprzedniego właściciela. Niewiele osób wie jednak, że możliwe jest odzyskanie zwrotu zapłaconej już składki. W tym tekście opowiemy Ci o tym, kto może się o to ubiegać i zastanowimy się, czy rekalkulacja składki jest opłacalna.
  • 13.01.2021 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Zwrot składki ubezpieczeniowej – kiedy to jest możliwe?

Zadbaj o stosowną ochronę

W Polsce każdy właściciel pojazdu mechanicznego musi obowiązkowo wykupić ubezpieczenie OC, które chroni sprawców przed finansowymi konsekwencjami niektórych zdarzeń. Warto jednak wiedzieć, że OC nie jest jedynym ubezpieczeniem, które można uzyskać w naszym kraju. Polski rynek polis jest bardzo różnorodny i bogaty w rozwiązania dla kierowców. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ubezpieczeń komunikacyjnych, tu dowiesz się więcej.

Kiedy możliwe jest uzyskanie zwrotu części opłaconej składki po zakupie pojazdu?

Tego typu sytuacja jest możliwe wtedy, gdy historia ubezpieczeniowa kupującego pojazd różni się znacznie od tego, co prezentował poprzedni właściciel, na którego podpisana była umowa OC. Żeby jednak dowiedzieć się, jak wypadasz w tego typu porównaniu, powinieneś zwrócić się do ubezpieczyciela i poprosić o rekalkulację składki. Jest to po prostu ponowne przeliczenie wymaganej do opłacenia składki na podstawie danych nowego kierowcy. W ramach rekalkulacji możliwa jest niedopłata, nadpłata lub pozostanie przy obecnych warunkach.

Wypowiedzenie umowy zamiast rekalkulacji?

W sytuacji, gdy kupiłeś używany samochód i okazało się, że składka OC, którą będziesz musiał opłacić, jest dla Ciebie skrajnie niekorzystna, zawsze możesz wypowiedzieć umowę i wykupić ubezpieczenie OC na swojej nazwisko. Pamiętaj jednak, by dokładnie wyliczyć które rozwiązanie okaże się dla Ciebie w tej sytuacji bardziej atrakcyjne – zwrot składki, czy nowa polisa.

Kiedy rekalkulacja nie jest opłacalna?

Może dość do przypadku, gdy rekalkulacja okaże się nieopłacalna i sprawi, że będziesz stratny. Najczęściej przyczyną takiego stanu rzeczy jest diametralna różnica w historii ubezpieczeniowej strona transakcji. Dla przykładu, gdy poprzedni właściciel nie miał na koniec żadnych kolizji, a ty jesteś już kierowcą, który zaliczył kilka wypadków. W takiej sytuacji rekalkulacja może spowodować pokaźną niedopłatę, którą to właśnie Ty będziesz musiał wyrównać.

Czy warto skorzystać z rekalkulacji?

Ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji nie tylko na wniosek ubezpieczonego. Jeśli przejąłeś OC poprzedniego właściciela i cieszysz się, że nie doszło do rekalkulacji, to wstrzymaj nieco swoją radość. Towarzystwo ubezpieczeniowe może powtórnie przeliczyć składkę pod koniec trwania umowy. W dużym skrócie – niedopłata Cię nie ominie i jeśli masz ją zapłacić, to zrobisz na własne życzenie lub wtedy, gdy zdecyduje o tym ubezpieczyciel.

A co, gdy przejęte OC zostało kupione na raty?

Jeśli zakupiłeś używany pojazd jeszcze przed datą opłacenia drugiej raty, to Ty będziesz musiał uiścić wszelkie opłaty związane z utrzymaniem polisy. Pamiętaj jednak, że masz wtedy wybór i możesz pozostać przy ubezpieczeniu poprzedniego właściciela lub zerwać umowę i wykupić ochronę w innej firmie już na swoje nazwisko.

Rozszerzaj ochronę

OC to nie jedyne ubezpieczenie komunikacyjne, jakie warto wykupić. Dowiedz się więcej o innej polisie, jaką jest autocasco. AC masz szeroki zakres działania i bardzo dobrze uzupełnia tradycyjne ubezpieczenie OC. Wejdź na stronę: https://www.jelonka.com/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-ac-83569 i dowiedz się więcej, o tym jak chronić swoje interesy na drodze.

Materiał zewnętrzny


test