Jakich danych wymagają pożyczkodawcy?

Do wzięcia pożyczki konieczne jest podanie niezbędnych danych. Zakres udzielanych informacji może się różnić w zależności od danej firmy pożyczkowej. Niektóre jednak wymagane będą przez wszystkich pożyczkodawców.
  • 11.03.2020 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jakich danych wymagają pożyczkodawcy?

Niezbędne dane do wzięcia pożyczki

 

W trakcie wypełniania wniosku kredytowego lub wniosku o pożyczkę należy podać szereg różnych informacji. Pod względem obojętne jest, czy dane podaje się przez telefon, zamieszcza się w formularzu przez internet, czy wypełnia w placówce stacjonarnej firmy. Przy wyborze pożyczkodawcy warto wziąć pod uwagę to, jakich informacji będzie wymagał. Oprócz tego konieczne jest porównywanie ze sobą różnych propozycji. Oferty pożyczek sprawdzisz w atrakcyjnej i darmowej porównywarce Ofin, w której znajdują się dziesiątki różnych produktów finansowych!

 

Dane kontaktowe i osobiste

 

Banki i firmy pożyczkowe muszą dokładnie wiedzieć, kto będzie pożyczkobiorcą. W związku z tym nie należy się dziwić, gdy zostaniemy poproszeni o podanie adresu zamieszkania, adresu korespondencyjnego, numeru PESEL, a czasami także numeru i serii dowodu osobistego (lub danych identyfikacyjnych paszportu). W celach kontaktowych bank lub firma pożyczkowa poprosi o podanie adresu e-mail i numeru telefonu. Powyższe informacje są w zupełności konieczne do zawarcia umowy pożyczki lub kredyty. Wyjątkiem jest sytuacja, w której, przykładowo, posiada się konto w banku i wnioskuje o udzielenie kredytu. Wówczas procedura otrzymania dodatkowego zastrzyku gotówki nie będzie wymagała podawania tych najbardziej podstawowych danych. Bank po prostu już wcześniej je posiada, ponieważ korzysta się z jego usług.

 

Dokumenty poświadczające zdolność kredytową

 

Ważnym elementem procesu weryfikacji potencjalnego pożyczkobiorcy jest określenie jego zdolności kredytowej. Na ten parametr wpływa bardzo wiele czynników, począwszy od wysokości wynagrodzenia, poprzez rodzaj i staż pracy, na wieku i kosztach utrzymania skończywszy. Kluczowa jest historia kredytowa, ale na szczęście firmy pożyczkowe pod tym względem mogą nieco łagodniej podchodzić do pożyczkobiorców w porównaniu do procedur realizowanych przez bank. Świadczą o tym oferty takie, jak pożyczki bez BIK. W trakcie weryfikacji finansowej klienta nie jest wtedy sprawdzane zadłużenie w wymienionych bazach długów.

 

Powszechną praktyką poświadczenia zdolności kredytowej jest przedstawienie zaświadczenia o zarobkach. Dokument ten można uzyskać od pracodawcy. Powinny być w nim zawarte informacje dotyczące wykonywanej pracy, stanowiska i średnich miesięcznych dochodów uzyskiwanych od tego pracodawcy.

 

Oświadczenie woli zamiast zaświadczenia o zarobkach?

 

Innym sposobem na uwiarygodnienie się w oczach pożyczkodawcy będzie spisanie oświadczenia woli. To dobre rozwiązanie dla osób, które otrzymują dochody z innych źródeł – np. programów społecznych, zapomóg, tudzież pozostają na utrzymaniu poprzez świadczenia takie, jak renta czy alimenty. Należy jednak uważać, gdyż nie każda firma akceptuje tego rodzaju praktykę.

 

Jakich dodatkowych informacji może wymagać pożyczkodawca?

 

Zdecydowanie najpopularniejsze informacje, niezbędne w procesie ubiegania się o pożyczkę, zostały już wymienione w poprzednich punktach. Z deklaracji różnych firm pożyczkowych wynika, że czasem są one zmuszone do poproszenia o dodatkowe dane. Czasem wymagane będzie podanie następujących informacji:

 

  • szczegółowe dane pracodawcy / zleceniodawcy, w tym informacje kontaktowe,
  • dane dotyczące posiadanego konta bankowego,
  • czas korzystania z rachunku bankowego,
  • stan cywilny i wykształcenie pożyczkobiorcy,
  • liczba osób gospodarstwa domowego i osób na utrzymaniu wnioskodawcy,
  • status mieszkaniowy,
  • nazwisko panieńskie (czasami dodatkowo nazwisko panieńskie matki).

 

W trakcie składania wniosku o pożyczkę lub kredyt należy udzielić zgody na przetwarzanie danych osobowych. Osobno można zaakceptować zgody marketingowe.

 

Pożyczki pozabankowe – nie takie straszne, jak je malują!

 

Z usług finansowych instytucji pozabankowych korzysta coraz więcej Polaków. Przeświadczenie dotyczące tego, że firmy pożyczkowe świadczą usługi tylko dla osób o negatywnej historii kredytowej, na bieżąco są poddawane weryfikacji. Okazuje się, że ogromna część klientów takich instytucji nie ma problemów ze zdolnością kredytową. Zależy im jednak na natychmiastowej procedurze przyznana dodatkowych środków pieniężnych. Zakres podawanych danych w trakcie całego procesu zasadniczo nie odbiega wiele od ubiegania się o kredyt w banku!

Materiał zewnętrzny


test