Ile może kosztować kredyt gotówkowy?

W wielu sytuacjach możemy potrzebować dodatkowej gotówki - w przypadku konieczności nagłego leczenia, rehabilitacji, przy remontach w domu lub w wyniku awarii samochodu. To tylko jedne z wielu okoliczności, które uzasadniać mogą zaciągnięcie kredytu lub pożyczki. Klient przed podpisaniem umowy kredytowej powinien upewnić się, jakie koszty będą związane z użyczeniem mu pieniędzy przez daną instytucję.
  • 03.04.2018 08:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Ile może kosztować kredyt gotówkowy?

Maksymalne odsetki

Kredyty gotówkowe, podobnie jak i inne zobowiązania finansowe, w tym także pożyczki mogą być oprocentowane tylko w pewnych granicach. Odsetki są głównym źródłem przychodu dla banku i innych podmiotów kredytujących. Przepisy ustawowe obowiązujące od 1 stycznia 2016 roku wskazują, że maksymalny koszt odsetek w stosunku rocznym nie może przekraczać dwukrotności odsetek ustawowych. Te z kolei są równe sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego powiększonej o 3,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna ustalona przez Radę Polityki Pieniężnej aktualnie wynosi zaledwie 1,5 proc. Dlatego maksymalne oprocentowanie kredytów gotówkowych wynosi 10 proc. w skali roku - (1,5 + 3,5) x2=10 proc.

Najkorzystniejsze kredyty gotówkowe na rynku mogą mieć jeszcze niższe oprocentowanie niż maksimum wskazane powyżej. Warto to sprawdzić, w czym pomocna okazuje się porównywarka kredytów www.lowcakredytow.pl.

Limit kosztów pozaodsetkowych

Kredytodawcy nie mogą dowolnie windować wysokości opłat dodatkowych związanych z udzielaniem kredytów i pożyczek. Mowa tu o takich częściach składowych kosztów jak prowizja za udzielenie kredytu, koszty obowiązkowych ubezpieczeń i innych. Łącznie nazywane są one kosztami pozaodsetkowymi. Wysokość takich kosztów regulują przepisy ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym z 11 marca 2016 roku. Według nich wysokość maksymalnych pozaodsetkowych kosztów kredytów i pożyczek nie może przewyższać sumy 25 proc. całkowitej kwoty zobowiązania oraz 30 proc. kwoty zmiennej, uzależnionej od okresu kredytowania.

Przy czym, wszelkie pozaodsetkowe koszty kredytu, takie jak opłaty i prowizje, w całym okresie kredytowania nie mogą być wyższe od całkowitej kwoty kredytu.

Jak wyliczyć koszty kredytu?

Wskaźnikiem, który powinien ułatwiać oszacowanie kosztów kredytowych jest RRSO - Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania zobowiązania, ale jej wyliczenie samodzielnie, według skomplikowanego wzoru matematycznego może być co najmniej trudne. Dlatego warto sięgnąć po kalkulator kredytu gotówkowego na www.lowcakredytow.pl i sprawdzić, z jakimi kosztami będzie wiązała się dana oferta kredytowa.

--- Artykuł sponsorowany ---


test