Co warto wiedzieć na temat śrutowników?

Śrutownik to maszyna do rozdrabniania zboża, w efekcie czego powstaje śruta, która jest wykorzystywana jako pasza dla zwierząt lub np. do produkcji piwa – śrutowany jest słód. Tego typu maszyna jest niezbędna, aby przyrządzić wartościową mieszankę paszową dla naszych zwierząt hodowlanych. Samodzielne przygotowywanie paszy w odpowiedni sposób gwarantuje zdrowy rozwój zwierząt.
  • 31.03.2021 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Co warto wiedzieć na temat śrutowników?

Oprócz zboża w tej maszynie rozdrobnimy ziarna roślin strączkowych, oleistych i kukurydzę. Jeśli chodzi o rodzaj śruty do skarmiania zwierząt to najbardziej popularne są te produkowane z pszenicy, jęczmienia, żyta, pszenżyta, soi, rzepaku i lnu. Każdy gatunek zwierząt gospodarskich będzie się rozwijał na zupełnie innej mieszance pokarmowej.

Jakie rodzaje śrutowników są dostępne na rynku? 

Najbardziej popularne modele śrutowników, z podziałem ze względu na budowę to:

  • Rozdrabniacz tarczowy – wykorzystamy go do wszystkich zbóż. Mamy możliwość regulowania stopnia rozdrobnienia ziarna, więc sprawdzi się w każdej hodowli zwierząt. W jego skład wchodzą dwie współpracujące ze sobą tarcze.
  • Rozdrabniacz bijakowy ssąco-tłoczący – rozdrobnimy nim ziarna zbóż i kukurydzę. Ziarno rozdrabnia się na skutek spotkania z bijakami. Dodatkowe wentylatory sprawiają, że ziarno jest samo pobierane, a przez to praca łatwiejsza. Wydajność takiego urządzenia to od 1000 kg do 3000 kg na godzinę ześrutowanego ziarna.
  • Rozdrabniacz bijakowy zasypowy – również przeznaczony do rozdrabniania różnego rodzaju ziaren zbóż i kukurydzy. Cechuje go większa wydajność — do 4 000 kg ziarna na godzinę oraz niskie zużycie energii. Sprawdzi się w dużych przedsiębiorstwach.

Wybierając śrutownik musimy więc wziąć pod uwagę potrzeby nasze i naszych zwierząt gospodarskich. Na rynku istnieje cała gama rozdrabniaczy w różnych wielkościach i o różnych parametrach np. rozmiar i moc silnika. Bardzo ważna jest również dostępność części zamiennych oraz sposób ich wymiany i łatwość obsługi urządzenia.

Jak działa śrutownik?

Śrutownik bijakowy złożony jest z kilku bijaków (metalowych płyt), które szybko się obracają uderzając w ziarno i rozdrabniając je. Jeśli chcemy regulować wielkość naszej śruty wystarczy wymienić w maszynie sito na inną średnice oczek. W sklepach rolniczych dostaniemy sita i inne dodatkowe części do śrutowników.

Każda rasa zwierząt będzie potrzebować inaczej przygotowanego ziarna. Dla hodowców najważniejsze jest, aby zwierzęta szybko pobierały pokarm i dobrze go trawiły, bo to daje odpowiednie zyski. Dlatego grubość śruty oraz jej jakość ma ogromne znaczenie w hodowli.

Zbyt mocno zmielone ziarno będzie się charakteryzować mniejszą smakowitością, więc najprawdopodobniej zwierzęta zjedzą mniej takiej paszy. Może to być również problemowe przy dawkowaniu, gdyż śruta będzie się pylić, a to jest nie korzystne również dla zwierząt. W śrucie wyróżniamy frakcje drobną – 0,2-1,0 mm, średnią – 1,0-1,8 mm i grubą – 1,8–2,6 mm.

Materiał Partnera


test