Jak odróżnić zaskórniki otwarte od zamkniętych?

Zaskórniki to jeden z najczęstszych problemów skórnych, zarówno w przypadku nastolatków przechodzących okres dojrzewania, jak i osób dorosłych. Choć trądzik zaskórnikowy, którego są objawem, zazwyczaj posiada bardzo łagodny przebieg, zaskórniki mogą bardzo uprzykrzyć życie. W ich pozbyciu się dużą rolę odgrywają właściwie dobrane produkty pielęgnacyjne, do których można zaliczyć krem na trądzik. W poniższym artykule dowiesz się, jak wybrać odpowiedni, a także czym różnią się zaskórniki otwarte od zamkniętych.
  • 23.12.2020 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak odróżnić zaskórniki otwarte od zamkniętych?

Czym jest trądzik zaskórnikowy?

Trądzik zaskórnikowy stanowi prostszą odmianę trądziku pospolitego. Zmiany skórne głównie dotyczą okolic twarzy (czoło, nos, broda), choć mogą także występować na plecach czy dekolcie. Choć przebieg tej choroby jest łagodny, leczenie jest długotrwałe i może trwać nawet kilka lat. 

Skąd trądzik zaskórnikowy bierze się na naszej skórze? Za jego powstawanie przede wszystkim odpowiedzialna jest nadprodukcja sebum przez gruczoły łojowe, co najczęściej ma miejsce w okresie dojrzewania. Do pozostałych przyczyn zalicza się nadmierne rogowacenie warstwy rogowej naskórka. Wpływ na wystąpienie trądziku zaskórnikowego mają także dieta, zanieczyszczenia oraz pielęgnacja, w szczególności stosowanie potencjalnie komedogennych kosmetyków, które w swoim składzie zawierają m.in. lanolinę, parafinę czy silikony oraz sztuczne substancje zapachowe i barwniki.

Zaskórniki otwarte i zamknięte – różnice

Jednym z podstawowych objawów trądziku są zaskórniki, które określa się także jako wykwit pierwotny. Zaskórniki można podzielić na otwarte i zamknięte. Na czym polega różnica między nimi?

Zaskórniki otwarte w środkowej części posiadają charakterystyczny otwór, z którego wydostaje się masa łojowo-rogowa. Często określa się je mianem wągrów, a ich charakterystyczny czarny kolor powstaje z procesów utleniania się keratyny oraz gromadzenia melaniny. Zaskórniki otwarte łatwo mogą ulegać nadkażeniom i przekształcać się w jeszcze trudniejsze do usunięcia torbiele ropne lub wykwity grudkowo-krostkowe. Z kolei zaskórniki zamknięte mają postać bardzo drobnych grudek koloru białego. Powstają poprzez nagromadzenie korneocytów w ujściach gruczołów łojowych.  

W przypadku zaskórników należy pamiętać, aby nigdy nie wyciskać ich samodzielnie. Może to prowadzić do rozprzestrzenienia się trądziku na pozostałych partiach twarzy.

Krem na trądzik – pomocny w pozbyciu się zaskórników

Zrównoważona pielęgnacja skóry twarzy to podstawa w pozbyciu się uciążliwych zaskórników. Oprócz żelu oczyszczającego i toniku warto zaopatrzyć się w odpowiedni krem na trądzik. Bardzo ważne, aby był pozbawiony alkoholu oraz substancji, które mogą potencjalnie podrażniać i przesuszać skórę. Skóra trądzikowa, oprócz oczyszczania, wymaga odpowiedniego nawilżenia. Właściwie dobrany krem na trądzik powinien nie tylko hamować nadmierne wydzielanie sebum, ale równocześnie wykazywać działanie łagodzące i przynosić podrażnionej skórze ukojenie. Dzięki temu równowaga mikrobiomu zostanie zachowana, a skóra będzie optymalnie nawilżona.

Materiał Partnera


test